Novinky

Už 26.10.2023 sa začína zimný koncertný cyklus Třeboňská nocturna. Privíta Kahánka, Adamovú, Belfiato Quintet či Petra Nouzovského

Už 26.10.2023 sa začína zimný koncertný cyklus Třeboňská nocturna. Privíta Kahánka, Adamovú, Belfiato Quintet či Petra Nouzovského

Zimné večery v znamení klasickej hudby v Třeboni nechýbajú ani v sezóne 2023/2024. Pozývajú ich s hudbou stráviť Třeboňská nocturna. Už 27. ročník zimných Abonentných koncertov festivalových Třeboňských nocturen rozoznie priestory empírového divadla J. K. Tyla v malebnej Třeboni. Aké koncerty ponúkne?

Třeboňská nocturna prinášajú aj túto zimu obľúbený cyklus večerov s klasickou hudbou. Návštevníkov čaká od októbra do marca päť koncertov vážnej hudby a jeden diskusný večer, ktoré bude moderovať Pavla Kuchtová z Českého rozhlasu České Budějovice. V programe si pripravili vystúpenia výnimočných umelcov. Predstavia sa Ivo Kahánek, Bella Adamova s Patrickom Vacíkom, Belfiato Quintet a ďalší. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Teší nás, že zimný koncertný cyklus otvorí vynikajúci český violončelista Petr Nouzovský, ktorý sa od tohto roku stáva taktiež dramaturgom zimných i letných Třeboňských nocturien. Týmto by som sa chcela poďakovať predošlým dramaturgom za ich skvele odvedenú prácu. Počas nasledujúcich zimných večerov privítame mladých umelcov, ktorí len začínajú zbierať ocenenia na medzinárodných pódiách, ako je Trio Bohémo, ale taktiež tých, ktorí už stoja na výslní a v Třeboni sa predstavili ako čerství víťazi súťaže Pražského jara, s ktorým dlhodobo spolupracujeme. Jedná sa o Iva Kahánka či Kateřinu Javůrkovú, hovorí riaditeľka festivalu Třeboňská nocturna, Irma Mrázková.

Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna
Divadlo J. K. Tyla bude dejiskom zimného cyklu.

Zimnú sériu koncertov festivalu Třeboňská nocturna otvorí v tamojšom Divadla J. K. Tyla vo štvrtok 26. októbra výnimočná dvojica manželov – hudobníkov Petr Nouzovský a Kristina Fialová Nouzovská. Spoločne uvedú diela J. S. Bacha, Antonia Vivaldiho, Camilla Saint-Saënse, Antonína Dvořáka, Romana Haase, Zoltána Kodályho, Paula Hindemitha a Adama Skoumala.

Otvárací koncert v znamení výnimočného dua

Kristinu Fialovú Nouzovskú odborná kritika oceňuje predovšetkým pre dokonalú techniku, temperament a kultivované hudobné cítenie. Je absolútnou víťazkou či laureátkou radu medzinárodných súťaží. Pravidelne vystupuje s poprednými českými i zahraničnými orchestrami pod vedením renomovaných dirigentov. Koncertovala vo väčšine štátov Európy, v Rusku, Afrike, Ázii a v Južnej i Severnej Amerike. Pozývajú ju vystúpovať na domácich a medzinárodných festivaloch. Ako komorná hráčka spolupracuje s mnohými výnimočnými interpretmi. Základy k úspešnej umeleckej dráhe stavala už počas štúdií na Konzervatóriu Brno, na Vysokej hudobnej škole v Drážďanoch, Kráľovskej hudobnej akadémii v Kodani a na Akadémii múzických umení v Prahe. Ďalej sa zdokonaľovala pod vedením špičkových sólistov a pedagógov na početných majstrovských kurzoch.

Petr Nouzovský patrí medzi najlepších európskych violončelistov svojej generácie. Jeho všeobecne oceňovanou prednosťou je interpretácia, premyslená vo všetkých zložkách. Predstavil sa na mnohých koncertoch v Európe a jeho vynikajúcu interpretáciu si mohli vychutnať aj návštevníci festivalu Pro musica nostra. Vystupoval aj v Severnej Amerike a Ázii. A to nielen s recitálmi, v komorných formáciách, ale aj s v sprievode orchestrov pod taktovkou popredných dirigentov. Je pravidelným hosťom domácich festivalov. V repertoári má nielen kmeňové diela violončelovej literatúry, ale taktiež skladby z rôznych dôvodov opomínané. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Bratislave i v Prahe
Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Bratislave i v Prahe

Nahráva pre domáce i zahraničné firmy. Jeho CD získala rad ocenení. Dvojalbum s kompletným dielom Bohuslava Martinů pre violončelo a orchester vydané v Nemecku vyhlásili roku 2017 za „Nahrávku roku“ a odmenili ho „Cenou nemeckých kritikov“. Vysoké medzinárodne ocenenia získalo taktiež jeho CD s dielami Antonína Dvořáka. Petr Nouzovský študoval na Pražskom konzervatóriu, na Hudobnej fakulte AMU v Prahe, Vysokej hudobnej škole v Drážďanoch a na Kráľovskom konzervatóriu v Madride. Absolvoval tiež medzinárodné majstrovské kurzy. Na svojom konte má viac než 2000 koncertov v štyridsiatich krajinách sveta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická filharmónia pod vedením dirigentky

Košická filharmónia pod vedením dirigentky


Predvianočný večer piesní

Komornému súboru Belfiato Quintet bude patriť druhé hudobné stretnutie v rámci zimného cyklu. Na koncerte 23. 11. 2023  medzinárodne oceňovaný súbor a častý hosť festivalov doma i zahraničí uvedie diela dvoch Antonínov – Reicha a Dvořáka i Bedřicha Smetanu. Predvianočný koncert 14. 12. 2023 bude patriť piesňovému recitálu. Vystúpenie  altistky Belly Adamovej a gitaristu Patricka Vacíka prinesie Zimnú cestu F. Schuberta, Šesť populárnych španielskych piesní Manuela de Fallu či Ebenove Piesne k lutne. Diskusný večer prinesie až január nového roka. Martina Kociánová si 25.1.2024 do Divadla J. K. Tyla  pozve režiséra Jiřího Stracha.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Predposledné hudobné stretnutie zimného cyklu v Třeboni bude patriť špecialistovi na interpretáciu českej hudby. Vystúpil s početnými renomovanými telesami a dirigentmi. Spolupracuje s rôznymi sólistami a komornými telesami. Jeho nahrávky získali celý rad prestížnych ocenení. S čím prichádza klavirista Ivo Kahánek na zimnú edíciu festivalu Třeboňská nocturna? To zistíte už 22. 2. 2024 v Divadle J. K. Tyla. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Posledný hudobný večer v rámci 27. ročníka zimných Abonentných koncertov Třeboňských nocturien zaznie 21. 3. 2024. Návštevníkov poteší Trio Bohémo, ktoré patrí k medzinárodne oceňovaným českým komorným telesám a častým koncertným i festivalovým hosťom doma i v zahraničí. Do Třeboni privezú Trio quasi una ballata Vítězslava Nováka, od Isidory Žebeljan Sarabandu pre husle, violončelo a klavír a od Johannesa Brahmsa zaznie Klavírne Trio č. 1 H dur, op. 8.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
Oceňovaný organista a skladateľ István Nagy odohrá recitál na organe, ktorý občas rozozvučal i slovenský Schubert

Informácie o interpretoch, programoch jednotlivých koncertov a odkaz na vstupenky nájdete na webe festivalu Třeboňská nocturna. 21. ročník letného festivalu Třeboňská nocturna sa uskutoční v dňoch 9. – 13. 7. 2024 na rôznych miestach Třeboně.

TS, MHF Třeboňská nocturna, www.trebonskanocturna.cz

Zdroj: MHF Třeboňská nocturna

Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka MHF Třeboňská nocturna

*** Správu sme z českého originálu preložili a redakčne upravili (red/smp) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »