Novinky

Symfonický orchester VŠMU v Slovenskej filharmónii

Marián Lejava

V rámci cyklu Junior sa opäť po roku v bratislavskej Redute predstaví Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení. Koncert je venovaný aj 75. výročiu založenia VŠMU v Bratislave. Uskutoční sa v stredu 20. marca 2024 o 18:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Symfonický Orchester VŠMU sa predstaví pod vedením renomovaného slovenského dirigenta a pedagóga školy Mariána Lejavu. Spolu s orchestrom na záver koncertu vystúpi aj Spevácky zbor VŠMU (zbormajster Ladislav Kaprinay). Ako sólisti večera sa predstavia klaviristky Anhelina Kydora a Kristina Borbat (obe študentky VŠMU), a tiež huslista Martin Pavlík (absolvent bakalárskeho štúdia na VŠMU).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024) / Veľká noc
Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024)

Koncert je realizovaný v rámci dlhoročnej spolupráci Slovenskej filharmónie s Vysokou školou múzických umení v Bratislave. Pre VŠMU je tento večer jeden z najväčších hudobných sviatkov roka. Je skvelou príležitosťou pre študentov a študentky zdokonaľovať svoje interpretačné umenie a pre mladých návštevníkov priblížiť sa k vážnej hudbe, ktorá je pre mnohých často len obchádzaným hudobným žánrom.

Večer s príjemným programom

Program koncertu v bratislavskej Redute otvorí dielo súčasného britského skladateľa, dirigenta a klaviristu Thomasa Adèsa. Dielo Dawn skomponovl pre orchester, s flexibilným počtom interpretov a voľným rozmiestnením hráčov. V interpretácii klaviristiek Anheliny Kydory a Kristiny Borbat si návštevníci podujatia vypočujú Koncert pre dva klavíry a orchester D mol Francisa Poulenca, ktoré je jedným z posledných diel skladateľovej ranej kompozičnej fázy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Konzervatórium opäť pod Pyramídou aj s rozhlasovými symfonikmi / konzervatoristi
Konzervatórium opäť pod Pyramídou aj s rozhlasovými symfonikmi

Ďalšou skladbou programu budú Štyri humoresky pre husle a orchester, op. 89 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia, ktorú uvedie huslista Martin Pavlík. Rozprávkovo očarujúce dielo z roku 1917 pre účely vydania rozdelili do dvoch celkov – op. 87 a op. 89. Dáva sólistovi priestor dokonale uplatniť svoje interpretačné majstrovstvo. Nasledovať bude dielo Johannesa Brahmsa Variácie na Haydnovu tému, op. 56, ktorú v roku 1873 premiéroval Viedenský filharmonický orchester a dirigoval sám skladateľ. Záver koncertného večera bude patriť vokálno-inštrumentálnemu dielu Gabriela Faurého Cantique de Jean Racine, op. 11. Táto skladba zaobalí koncertnú sieň svojou podmanivou intímnosťou.

Inzercia

TS, Slovenská filharmónia a VŠMU

Zdroj: Slovenská filharmónia a VŠMU

*** Posledná aktualizácia: 2024-03-20 (adm) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »