Týždeň od pondelka 11. marca praje svetu hudby. Ponúka najrôznejšie koncertné zážitky, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Priestor dostáva komorná hudba, symfonický koncert s jedinečným programom, operný galavečer či organový recitál. Ostatný menovaný práve v nedeľné popoludnie Bratislavčanom i návštevníkom hlavného mesta prináša Slovenská filharmónia. Kráľovský nástroj v bratislavskej Redute bude patriť Danielovi Gabčovi, ktorý sa verejnosti debutovo predstaví v úlohe sólistu a odohrá i premiéru.
Na nedeľu 17. marca chystá Slovenská filharmónia prvý organový recitál v prebiehajúcej 75. koncertnej sezóne. S úderom 16.00 h bude Koncertná sieň SF patriť mladému organistovi Danielovi Gabčovi, ktorý pôsobí ako hlavný organista v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Okrem aktívnej umeleckej činnosti a tvorby hudobnej dramaturgie je Daniel Gabčo činný aj v oblasti smerovania liturgickej hudby na Slovensku. Za organovým pultom ste ho vo filharmónii mohli počuť a vidieť počas viacerých symfonických koncertov. Odchovanec Imricha Szabá a Jána Vladimíra Michalka sa tentoraz verejnosti debutovo predstaví v úlohe sólistu.
Niektoré diela z programu koncertu uvedie umelec v sprievode Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.
Slovenská filharmónia prináša organový recitál v znamení prienikov
Nedeľné popoludnie bude prienikom organových koncertov a koncertov Slovenského komorného orchestra. V premiére zaznie Sinfonia pre organ a sláčikový orchester z pera organistovho brata Ľuboša Gabča. Program bude pestrou mozaikou diel pre organ od viacerých autorov. Sinfonia z autorskej dielne jeho brata Ľuboša Gabča i Koncert in A od švajčiarskeho skladateľa a kňaza Thea Fluryho budú ťažiskovými dielami koncertu. V dielach bude organ doprevádzať aj Slovenský komorný orchester.
Olivier Messiaen, Jean Guillou i Jehan Alain reprezentujú dominantnú francúzsku organovú tradíciu hudby 20. storočia. St Albans Triptych Matthewa Martina vznikol na objednávku organového festivalu v St Albans a je hudobnou spomienkou na britského organistu Petera Hurforda.
V znamení francúzskej organovej tradície
Koncert otvorí skladba britského skladateľa Martina Matthewa, ktorý patrí medzi popredných autorov duchovného repertoáru. Cirkevný hudobník vo Westminsterskej katedrále sa v roku 2010 rozhodol venovať iba komponovaniu. Trojčasťovú kompozíciu Triptych St Albans venoval významnému britskému organistovi a skladateľovi Petrovi Johnovi Herfordovi. Nasledovať bude dielo Francúza Jehana Alaina Variácie na hymnus Lucis Creator z roku 1932, z čias skladateľových štúdií. Z toho istého roku je aj skladba Apparition de l´église éternelle (Zjavenie večnej cirkvi) vtedy 24-ročného Oliviera Messiaena.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzi jedného z najvýznamnejších francúzskych organistov, skladateľov a improvizátorov druhej polovice 20. a začiatku 21. storočia patrí Jean Guillou. Z jeho skladateľského odkazu zaznie Hymnus pre organ, op.72 z roku 2009, ktorú venoval pamiatke svojho priateľa pátra Jaapa Keulena.
Daniel Gabčo ponúkne premiéru
Daniel Gabčo do svojho programu zaradil aj dielo svojho brata, slovenského skladateľa Ľuboša Gabča, ktorý sa okrem spevu venoval počas štúdii aj kompozícii. Na Štátnom konzervatóriu v Bratislave študoval u Vladimíra Bokesa a na VŠMU v triede Mariána Lejavu. Od roku 2019 si dopĺňa štúdium kompozície na Pápežskom inštitúte pre posvätnú hudbu v Ríme u Marialuisy Balsa. V nedeľu popoludní zaznie v Koncertnej sieni v premiére jeho Sinfonia pre organ a sláčikový orchester. Program uzavrie dielo pátra Thea Fluryho, Koncert in a pre organ, sláčiky a tympany ad libitum skomponoval v roku 1990 pri príležitosti stavby nového organa v prepoštstve St. Gerold, ktoré patrí pod jeho opátstvo.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.
—
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, archív SF a archív umelca
Zdroj: Slovenská filharmónia
*** Správu sme redakčne upravili (smp) ***