
Obľúbený medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra sa po roku opäť vracia aj do Prešovského kraja. Mestá a obce na Šariši ovládne už v tretiu júnovú nedeľu. Počas ôsmych festivalových dní ponúkne atraktívny program v podaní exkluzívnych účinkujúcich a strhujúce spojenia hudby, histórie a architektonických skvostov...
Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do rôznych regiónov Slovenska. V termíne 15. – 22. júna 2025 tak na rôznych miestach v troch oblastiach krajiny ponúkne inšpiratívny program, v ktorom sa snúbi umelecký zážitok z koncertných produkcií renomovaných domácich i zahraničných umelcov s jedinečnou atmosférou vzácnych architektonických pamiatok ako sú chrámy, kaštiele a zámky. Počas tohtoročných júnových festivalov sa uskutoční 22 koncertov v Žilinskom, Trenčianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji a vystúpia na nich umelci z Rakúska, Nemecka, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jarná edícia medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra ovládne od nedele aj región Šariša. Na miesta plné histórie, unikátneho genia loci prichádza siedmy ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi s atraktívnym programom, exkluzívnymi hosťami a jedinečnými spojeniami.

Siedmy ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi sa uskutoční 15. – 22. júna 2025 v čarovných priestoroch kaštieľov a kostolov v regióne Šariša. Prešov, Hanušovce nad Topľou, Brežany, Zborov, Fričovce, Hendrichovce, Hermanovce a Petrovany budú hostiť umelcov z Rakúska, Nemecka, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.
Festival exkluzívne odštartuje Mucha Quartet
Na otváracom koncerte festivalu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 15. júna 2025 v povestnej Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove vyzdobenej antickými ornamentálnymi maľbami a knižnicou s viac ako 40 000 zväzkami zväzkov kníh. Dvoranou Evanjelického kolégia v Prešove budú znieť sláčikové kvartetá Mikuláša a Alexandra Moyzesa v podaní Mucha Quartet. Spolu s Marošom Klátikom program uzavrú Klavírnym kvintetom č. 2 Antonína Dvořáka.

Jedinečné spojenia sľubuje aj druhý festivalový koncert. Pro musica nostra sľubuje spojenie starej hudby a hudby známej zo strieborného plátna. Monteverdiho Toccata, Händlova Vodná hudba ale i hudba z filmových trhákov ako Star Wars, James Bond či Piráti z Karibiku je v programe poľského komorného súboru Starck Compagnay, ktorý vystúpi na nádvorí Veľkého kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou v pondelok 16. júna. Nechajte sa uniesť úchvatnými tónmi trúbok a pozáun umocnenými rôznymi perkusiami do sveta fantázie.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Program festivalu Pro musica nostra Sarossiensi prináša aj vystúpenie maďarského hosťa. V utorok 17. júna bude v programe maďarského vokálneho kvarteta LOREM IPSUM KVARTETT rezonovať spojenie Lásky a Boha vyjadrené v skladbách Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Piotra Iljiča Čajkovského a ďalších autorov. Hudobný zážitok doplní jedinečná atmosféra dreveného zrubového Gréckokatolíckeho chrámu sv. Lukáša v Brežanoch.

Zbierka básní Karla Jaromíra Erbena Kytice v čase svojho vzniku vychádzala z národných tradícií, bájí a povestí a patrí medzi najvýznamnejšie spisy kultúrneho dedičstva. Jej zdramatizovanú verziu obohatenú o hudbu viacerých hudobných žánrov a štýlov ponúkne v stredu 18. júna 2025 súbor Metropolitného divadla Praha publiku v impozantnom priestore Kostola sv. Žofie v Zborove.
Pro musica nostra prinesie aj zabudnuté hudobné klenoty
Kláštory bývali kedysi centrom vzdelanosti a dnes sú ich archívne a knižničné fondy pokladnicou pre bádateľov. Festival Pro musica nostra predstaví publiku kúsky z archívu kláštora v hornorakúskom Kremse. Okrem observatória sa tam nachádza aj jedinečný archív autentických rukopisov a artefaktov. Uchováva sa v ňom množstvo krásnej hudby pre mandoru, lutne podobnému hudobnému nástroju. Výber skladieb z týchto vzácnych rukopisov z 18. storočia uvedie na dobových nástrojoch komorný súbor Biber Consort vo štvrtok 19. júna v renesančnom Kaštieli vo Fričovciach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Pro musica nostra pokračuje na Šariši ďalším festivalovým koncertom. V piatok 20. júna patrí program nevšednému spojeniu historického cimbalu „psalteriu“ s rôznymi perkusnými nástrojmi v rukách Enikö Ginzery a Michaela Metzlera. V podaní tohto renomovaného slovensko-nemeckého dua zaznie hudba od stredoveku po barok v relatívne neznámom klasicistickom Kaštieli v Hendrichovciach, ktorý po nedávnej rekonštrukcii po prvýkrát hostí koncert festivalu Pro musica nostra.

Predposledný festivalový koncert šarišského vydania festivalu Pro musica nostra bude patriť oslave 340. výročia narodenia skladateľského génia nemeckého baroka – Johanna Sebastiána Bacha. Johann Sebastian Bach je jedným z posvätných symbolov hudobnej tvorby všetkých čias. Zasiahol do mnohých žánrov ako produktívny autor; v tejto klenotnici však najvýraznejšie žiaria kolekcie sólových skladieb pre husle a violončelo. Výber z tých husľových diel predvedie fenomenálny Ivan Ženatý v sobotu 21. júna v Péchy Castle v Hermanovciach, ktorý je obľúbeným a pravidelným dejiskom festivalových koncertov.

Siedmy ročník obľúbeného medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Sarossiensi vyvrcholí záverečným koncertom. Záverečný koncert 7. ročníka festivalu sa uskutoční v nedeľu 22. júna sa uskutoční v parku Barokovo-klasicistického kaštieľa v Petrovanoch. Na koncerte vystúpi jedinečné klarinetové kvarteto Aurum Quartet a poteší publikum sviežim programom, v ktorom nebude chýbať južanský temperament ani prvky džezovej hudby.

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.sk a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Na koncert v Brežanoch je vstupné dobrovoľné.
—
PR, Pro musica nostra / Hudobné centrum, www.hc.sk a www.promusicanostra.sk
Foto: archív umelcov a PMN, Silvia Mária Petrovits/LitArt Agency
Koláž z fotografií: SH
Zdroj: Hudobné centrum
Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou Hudobné centrum