
Poklady Slovenska sú späť. Poznáme deväť historických objektov a umeleckých diel, ktoré zabojujú o priazeň verejnosti. Rozhodnite, ktorá pamiatka dostane šancu na odborné zreštaurovanie a grant od Nadácie VÚB. Spraviť tak môže každý z nás vo verejnom hlasovaní.
Celoslovenská súťaž Poklady Slovenska, zameraná na riešenie zlého stavu pamiatok, ktoré čakajú na nevyhnutný zásah reštaurátorov, pokračuje svojím ďalším ročníkom. Experti vybrali opäť deväť historických objektov a umeleckých diel, za ktorých odbornú obnovu sa môže prihovoriť každý z nás. Spraviť tak môžeme cez verejné hlasovanie do 15. júna na stránke súťaže. Nadácia VÚB, ktorá za touto iniciatívou stojí už 16 rokov, podporí i tentoraz návrat víťaznej pamiatky do jej pôvodnej podoby grantom vo výške 50-tisíc eur.
Súťaž Poklady Slovenska dá aj tento rok šancu na záchranu jednej z chátrajúcich pamiatok. Slovákov trápi stav ich kultúrneho dedičstva. Aj preto jeho osud často berú do vlastných rúk. Neodborný zásah laika však pamiatky často znehodnotí či úplne zničí. Nechajme preto túto prácu radšej v rukách profesionálov a my radšej prispejme hlasom v súťaži Poklady Slovenska.
Nadácia VÚB s láskou k pamiatkam
„Slovensko ukrýva množstvo historických pokladov, ktoré nevyhnutne čakajú na pomocnú ruku odborníkov. Sme hrdí na to, že v rámci našej iniciatívy Poklady Slovenska pomáhame už 16 rokov nielen obnovovať pamiatky, ale aj otvárať spoločenskú diskusiu o ich stave. Ako vždy na konci jari, v spolupráci s expertmi na kultúrne dedičstvo a reštaurátorstvo prinášame možnosť hlasovať za pamiatku, v ktorej záchrane vidia ľudia zmysel,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.
VÚB, člen bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, pomohla prostredníctvom svojej nadácie v minulosti cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne či barokový organ v Španej Doline. Cez granty pomohla obnoviť tiež vzácne stredoveké fresky na hrade Uhrovec, unikátnu technickú pamiatku v Kolárove – jediný plávajúci vodný mlyn svojho druhu na Slovensku, koncertnú sieň historického Domu Albrechtovcov v Bratislave či vstupný portál neskorogotickej Baziliky sv. Kríža v Kežmarku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nadácia VÚB sa podieľala za celú svoju históriu na odbornej obnove alebo reštaurovaní už vyše 130 väčších či menších pamiatok. Ako jeden z najväčších podporovateľov záchrany kultúrneho dedičstva na Slovensku prerozdelila cez rôzne partnerstvá a programy granty v celkovej hodnote približne 5 miliónov eur.
Pamiatka s najvyššou podporou verejnosti ožije vďaka grantu Poklady Slovenska
Za tohtoročným výberom pamiatok stojí opäť porota zložená z odborníkov na ochranu pamiatok a reštaurátorstvo. Do hlasovania odporučila pamiatky, pri ktorých posudzovala ich význam, súčasný stav, historický kontext ako aj pripravenosť na potrebné reštaurátorské práce. Tá z deviatky pamiatok, ktorá od verejnosti dosiahne najväčší počet hlasov, získa grant vo výške 50 000 €. Vyberte si niektorú z pamiatok nižšie, venujte jej svoj hlas a pomôžte jej získať odbornú pomoc.

Výpočet deviatky v súťaži Poklady Slovenska odštartujme projektom obnovy reprezentatívnej synagógy v historizujúcom slohu s maurskými motívmi z konca 19. storočia, ktorá stojí v obci Vrbové pri Piešťanoch.

O priazeň verejnosti sa uchádza i projekt rekonštrukcie veže ikonického kostolíka Nepoškvrneného počatia Panny Márie z 19. storočia v Starom Smokovci, ktorý v roku 1888 nechal pri stanici lanovky postaviť spišský biskup Juraj Császka. Vežu ikonického chrámu vo vysokohorskom alpskom štýle poškodilo tatranské počasie, ale aj víchrica v roku 2004.

Do verejného hlasovania súťaže Poklady Slovenska sa dostalo aj zreštaurovanie znovuobjavených stredovekých nástenných malieb zo 14. storočia v kostolíku sv. Margity Antiochijskej, ktorý nájdete v obci Malá Mača pri Galante. O obnovu sa uchádza ale aj tympanón – maľba na štíte východnej fasády barokového kláštora Premonštrátov v obci Jasov v košickom regióne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Skutočne silné zastúpenie majú pamiatky sakrálneho umenia a architektúry. Poklady Slovenska môžu napomôcť k zreštaurovaniu sôch barokového oltára sv. Kataríny Alexandrijskej v kostole sv. Kataríny, ktorý je dominantou historického jadra Banskej Štiavnice.
Článok pokračuje pod reklamou
Úctyhodným počinom, v prípade, že by sa stretol s podporou verejnosti, by bola aj odborná obnova barokových oltárnych obrazov evanjelistov Lukáša a Mareka z prelomu 17. a 18. storočia. Tie sú dôležitým odkazom obdobia reformácie a nachádzajú sa v kostolíku v Dobšinej v okrese Rožňava.
Pomníky či kováčska vyhňa
Do súťažnej deviatky zaradili odborníci aj projekt obnovy Coburgovho pavilónu v obci Pohorelá v okrese Brezno. Pomník z 19. storočiazhotovili na počesť významného zamestnávateľa železiarskeho podniku Ferdinanda Coburga. O priazeň verejnosti sa uchádza tiež ďalší projekt obnovy. Tej sa môže už čoskoro dočkať ojedinelá technická národná kultúrna pamiatka – autentická kováčska vyhňa v obci Moldava nad Bodvou v okrese Košice – okolie.

Poklady Slovenska môžu vďaka hlasom verejnosti pomôcť zreštaurovať aj na našom území výnimočný pamätný nápis o úmrtí kráľa Mateja Korvína. Nachádza sa v gotickom kostole sv. Heleny v obci Nedožery – Brezany pri Prievidzi.

Verejnosť môže za vybrané pamiatky zahlasovať do 15. júna 2025 cez stránku www.nadaciavub.sk/poklady. Na tejto stránke nájdete aj stručný popis ich histórie a stavu či fotodokumentáciu. Reštaurovanie diela s najvyšším počtom hlasov, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB grantom vo výške 50-tisíc eur, prebehne v druhej polovici roka 2025.
—
PR, Nadácia VÚB, nadaciavub.sk
Fotokoláž: z fotografií z archívu Nadácie VÚB – Silvia Mária Petrovits
Foto / zdroj: Nadácia VÚB
Prostredníctvom Tomáša Turčana z agentúry GrapePR informoval Dominik Míša, PR manažér VÚB
Správu sme redakčne upravili (smp)