
Koniec pracovného týždňa so prináša už akosi tradične prináša na portáli Art & History Magazine výberovku tipov na TOP kultúrne podujatia týždňa. Kam za kultúrou od 10. marca? Aj teraz vás zoberieme na Inšpiratívne koncerty a vychutnáme si spolu divadelné chuťovky. No nechýbajú ani avíza na atraktívne podujatia plné zážitkov a inšpirácií.
Rubrika Kam za kultúrou pokračuje v poradí už 11. tohtoročným prehľadom TOP podujatí nadchádzajúceho týždňa. Práve ním spestríme blížiaci sa víkend. V najnovšom prírastku rubriky Kam za kultúrou opäť nájdete výber toho najzaujímavejšieho. Vezmeme vás opäť za opernými kinozážitkami, ale aj koncerty, a samozrejme aj do divadla. Nevynecháme pritom tiež avíza na ďalšie atraktívne podujatia, ktoré pracujú s témou fašiangov, blížiacej sa Veľkej noci, ale aj históriou. Ste pripravení? My áno a než začneme, chceme zaželať príjemné a inšpiratívne čítanie!
Chuťovky na plátnach kín
Jedenáste tohtoročné našej pravidelnej rubriky redakčných tipov Kam za kultúrou nezačneme tipmi divadelnými alebo koncertnými. Najprv vás zoberieme pred strieborné plátna. Hoci svojím výberom “zabrdneme” práve do sveta opery, ako to avizujeme v celosezónnom prehľade z pera Kláry Madunickej, Kiná siete CINEMAX s operno-baletnou ponukou aj v sezóne 2024/2025. Na plátna kín siete CINEMAX už v stredu 12. marca 2025 po prvý raz prichádza strhujúce dielo Giacoma Pucciniho – Triptych v atraktívnej podobe. Inscenácia mala premiéru na Salzburgskom festivale v roku 2023, kde zožala množstvo ovácií a superlatívnych recenzií. Kiná CINEMAX vám tento operný skvost prinášajú vo vysokom rozlíšení so slovenskými titulkami.

Návštevníkov vybraných kín tejto siete čakajú tri Pucciniho jednoaktové opery prepojené ústrednou hrdinkou – strhujúcou Asmik Grigorian, ktorá patrí k najlepším interpretkám súčasnosti! Inscenácia Christofa Loya prináša hlboký psychologický ponor do duše postáv, ktoré prežívajú tragické aj komické udalosti. Asmik Grigorian v tejto inscenácii opäť raz dokázala, že je speváčkou s nevídaným hereckým talentom a schopnosťou preniknúť až na dno duše svojich postáv.
William Tell prichádza. V Piešťanoch nás čaká vzbura, ktorú začal jeden lovec s jednou kušou a jedným jablkom
Trojlístok filmových tipov doplní William Tell. Svätá ríša rímska sa na začiatku 14. storočia ocitá v kríze. Rakúsko využije príležitosť a expanduje do Švajčiarska. Lovec Villiam Tell sa po účasti na krížovej výprave zaprisahal, že už sa nikdy nedopustí žiadneho násilia. Habsburský útlak švajčiarskych kantonov ho však donúti zmeniť názor. Aktívne sa zúčastní boja za nezávislosť. Rakúsky miestodržiteľ Gessler je odhodlaný krvavo potlačiť povstanie, získať si tým priazeň panovníka a ponížiť Williama Tella vzdaním holdu rakúskej korune. Guvernérova intriga nakoniec nevyjde a boj za nezávislosť sa môže naplno rozhorieť…

Snímku Nicka Hamma si v inšpiratívnom obsadení s Benom Kingsleyom, Connorom Swindellsom, Jonathanom Prycem, Samom Keeleyom, Rafeom Spallom a ďalšími môžete vychutnať už vo štvrtok 13. marca o 18:00 hod. na plátne Domu umenia SF v Piešťanoch.

Kam za kultúrou? Zážitky s Metropolitnou operou
Na pomedzi svetov divadla a strieborného plátna stojí najbližší tip tohto vydania rubriky Kam za kultúrou. Tým je priamy prenos z newyorskej Metropolitnej opery, ktorý si už v sobotu 15. marca 2025 o 18:00 hod. vychutnajú nielen návštevníci bratislavského Divadla Aréna, ale aj návštevníci piešťanského Domu umenia SF. Pripravená je totiž jediná Beethovenova opera – Fidelio. Rozpráva príbeh z väzenského prostredia, ktorý zdôrazňuje právo človeka na slobodu myslenia a voľby.

Nórska sopranistka Lise Davidsen sa po sérii úžasných vystúpení Live in HD vracia do MET Opera New York vo Fideliovi ako Leonore, verná manželka, ktorá riskuje všetko, aby zachránila svojho manžela z osídiel tyranie. Skvelé obsadenie titulu dopĺňa britský tenorista David Butt Philip v úlohe politického väzňa Florestana, poľský basbarytonista Tomasz Konieczny ako darebák Don Pizarro, v basovom parte ostrieľaný René Pape v role žalárnika Rocca, čínska sopranistka Ying Fang a nemecký tenorista Magnus Dietrich v úlohách mladej dvojica Marzelline a Jaquina a dánsky bas Stephen Milling ako zásadový Don Fernando. Predstavenie diriguje Susanna Mälkki.
Kam za kultúrou? Do divadla!
A teraz pokračujme tipmi zo sveta divadla. V 11. tohtoročnom vydaní Kam za kultúrou si predstavíme ponuku Slovenského národné divadla, Divadla Nová scéna, Národného divadla Košice, Štátnej opery Banská Bystrica, Spišského divadla, ale aj divadelnú ponuku Domu umenia SF v Piešťanoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z ponuky Slovenského národného divadla vyberáme trojicu titulov, ktoré potešia každého priaznivca literárnej klasiky. Už v utorok si s úderom 18:00 hod. na doskách Sály Činohry SND vychutnáte jedno z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry – Vojnu a mier z pera L. N. Tolstého. Streda 12. marec prinesie na dosky SND dvojicu ďalších titulov. Absurdnú Moliérovu komédiu – Zdravý nemocný, ktorá do repertoáru Činohry SND pribudla v aktuálnej sezóne, uvedú na doskách Štúdia s úderom 19:00 hod..

V tom istom čase Shakespearove Veselé paničky windsorské zábavu zaručia divákom v Sále činohry SND. Balet SND však prináša divácku chuťovku – spojenie baletného umenia a módy vo výberovom predstavení Fashion Ballet. Nechajte sa strhnúť krásou, eleganciou a noblesou v utorok, stredu a vo štvrtok na pôde Sály opery a baletu SND.
Divadlo Nová scéna v znamení muzikálov i komédií
V Bratislave ešte zostaneme. Stálicou divadelných tipov Kam za kultúrou býva aj Divadlo Nová scéna. Z jeho programu potešíme priaznivcov komédií dvojicou komorných titulov. Do tajov ženskej duše a ich nečakaného priateľstva vás už v utorok 11. marca večer na doskách divadelnej Olympie pozve komédia Škrupinka.

Zaujímavý bude aj ďalší komorný titul. Manželské strasti a slasti po 25 rokoch vtipne, veselo i vážne predstaví skúsená herecká dvojica Lucia Vráblicová s Pavlom Topoľským v komédii Sex pre pokročilých. Pozrieť si ju môžete v sobotu večer a v nedeľu podvečer v Divadle Olympia.

Veľkú sálu Novej scény ovládnu zase muzikály. Voda a krv nad vodou je tipom pre štvrtok 13. marca. Denne od piatka do nedele zavíta na divadelné dosky strhujúci Bibliou inšpirovaný pôvodný slovenský muzikál Mojžiš.

V znamení muzikálov aj v ďalších mestách
Na rade sú dve ďalšie divadelné tipy tohto vydania Kam za kultúrou, za ktorými sa vyberieme do Piešťan. V piatok 14. marca o 18:00 hod. ožije piešťanský Dom umenia SF muzikálom. Muzikálové štúdio FLAWLESS FAMILY na piešťanské dosky prináša legendárnu Pomádu v réžii Lucie Danišovej.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Kam za kultúrou pokračuje s divadelnými tipmi z ponuky Štátnej opery Banská Bystrica. Utorok a streda patria operete banskobystrického rodáka Jána Móryho – Slečna vdova. Sobota ponúkne legendárny operný klenot – Carmen. Francúzsky skladateľ Georges Bizet vytvoril nesmrteľnú esenciu španielskeho hudobného koloritu, ktorý vytvára prostredie pre strhujúcu hudobnú drámu. V nej dominuje neskrotná mladá žena, Carmen. Tá hýbe dejom tak, aby uspokojila svoju túžbu po láske a slobode.

Kam za kultúrou vás vezme aj do ďalších divadiel. Pokračujme s tipmi z ponuky Spišského divadla. Spišská Nová Ves opäť myslí na deti, dospelých aj literárnu klasiku milujúceho diváka. Deti potešia viacerými rozprávkami. Divadelné dosky ožijú dobrodružstvami Mimy a Lízy už v utorok dopoludnia. Za príbehom dobrej Perinbaby sa do divadla vydajte vo štvrtok dopoludnia. Rozprávkové bude aj nedeľné popoludnie. Od 16:00 hod. si pochutnáte na rozprávke Perníková chalúpka.

Na dospelých čakajú komédie. V stredu dopoludnia to budú strhujúca komédia Všetko o ženách a v piatok večer vás pobaví komédia Okuliare Eltona Johna. Sobota patrí kabaretnej pocte Édith Piaf. Klasiku milujúcich potešia v Spišskom divadle už v utorok dopoludnia, a to s predstavením Rysavá jalovica.

Našou ďalšou zástavkou bude Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Vo štvrtok 13. marca si tam nenechajte ujsť literárnu klasiku – Ťapákovcov z pera Boženy Slančíkovej-Timravy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Divadelné zážitky pre každého v Košiciach
Divadelné tipy 11. vydania pravidelnej týždennej rubriky Kam za kultúrou zakončíme v Národnom divadle Košice. Z jeho ponuky na najbližšie dni vyberáme inšpiratívnu sedmičku. Na svoje si prídu aj na doskách Národného divadla Košice milovníci literárnej klasiky, priaznivci baletného i operného umenia. V zabudnutí nezostane ani detský divák.

Začnime tipmi zo sveta baletu. Baletný súbor NDKE divákom ponúkne dvojicu titulov. Prvým baletným tipom týždňa v Košiciach je tanečná pocta Jánošíkovi, ktorú na dosky NDKE prináša pondelok. Projekt Ondreja Šotha je nielen odrazom slovenského ľudového umenia. Divákov vo všetkých zložkách moderného tanečného divadla – od hudby, cez choreografiu, až po výtvarnú stránku inscenácie čaká popri národnej téme tiež značná dávka humoru a irónie.

Druhým je baletné spracovanie Shakespearovej tragédie Romeo a Júlia, ktoré so sebou prinesie štvrtok 13. marca. Hoci si tvorca réžie a choreografie baletnej adaptácie ctí predlohu, nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh. Viac ako o hudbu Sergeja Prokofieva, z ktorej povyberal “highlighty” sa Ondrej Šoth opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie. A to následne doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, čím vznikol jedinečný baletný kúsok.

Operné chuťovky
Nemenej príťažlivé sú operné chuťovky. Košická opera ponúkne počas nadchádzajúcich dni dve predstavenia Suchoňovej opery Krútňava. Tento dramatický a psychologický príbeh zo Slovenska si môžete pozrieť v stredu a vo štvrtok (12. a 13. marca 2025) na doskách Historickej budovy NDKE.
Nedeľa 16. marca so sebou na dosky Historickej budovy NDKE prinesie jedno z najobľúbenejších diel operného repertoáru – Mozartovu čarovnú, strhujúcu i nezabudnuteľnú operu Čarovná flauta.
Atraktívna je však i ponuka činoherného súboru. Pondelok patrí deťom. Činohra NDKE uvádza autorskú rozprávku O Paľovi, čo sa ani čerta nebál pracujúcu s motívmi rozprávok Pavla Dobšinského. Dospelé publikum čaká literárna klasika, a to v podobe Palárikovej veselohry Dobrodružstvo pri obžinkoch. Táto na dosky Historickej budovy NDKE prichádza v stredu 12. marca večer.

Keď klasická dráma, tak antická. Záverečnou divadelnou pozvánkou tohto vydania Kam za kultúrou je Sofoklov Oidipus. Toto predstavenie si na doskách Historickej budovy NDKE vychutnáte už v piatok.
Kam za kultúrou? Tipy na koncerty
Po divadelných tipoch prichádza rad na koncerty. Prvým míľnikom bude Slovenská filharmónia. Utorok 11. marca 2025 prinesie na pôdu bratislavskej Reduty v poradí druhý piesňový večer aktuálnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie. Malá sála SF privíta doma i medzinárodne etablovanú, úspešnú slovenskú sopranistku Slávku Zámečníkovú, ktorá je sólistkou Viedenskej štátnej opery. Publiku sa predstaví v partnerstve s klavírnym virtuózom Matthiasom Samuilom, po boku ktorého vystúpila na koncerte festivalu BHS 2020.

Slávka Zámečníková ponúkne bohatý program, v ktorom spoznáme piesňovú tvorbu autorov mnohých národností. Divákov čakajú piesne Gabriela Faurého, Maurica Ravela, Claudea Debussyho, Francisa Poulenca a Fernanda Obradorsa. Tie umocnia klavírne predely zostavené z diela Franza Liszta, Alberta Ginastera a Eduarda Toldrá, ktoré zaznejú v brilantnej interpretácií Matthiasa Samuila.
Slovenskí filharmonici pod taktovkou Mariána Lejavu
Na svoje si v Bratislave prídu popri priaznivcov kvalitného vokálneho umenia tiež milovníci symfonických koncertov. Vo štvrtok a v piatok 13. a 14. marca 2025 sa orchester Slovenská filharmónia predstaví pod taktovkou slovenského dirigenta Mariána Lejavu.

Sólistkou večera bude Simona Pingitzer, 1. flautistka orchestra Slovenská filharmónia. Publuku sa predstaví v Mozartovom Koncerte pre flautu a orchester č. 1 G dur, KV 313. Mozartovo dielo sa ocitá v kontexte skladieb autorov 20. storočia, repertoáru, ktorému sa Marián Lejava aktívne venuje.

Na úvod zaznie Passacaglia pre orchester, op. 1 Antona Weberna komponovaná v duchu starých majstrov a druhou je Symfónia v troch častiach Igora Stravinského, ktorú skladateľ komponoval v USA.
Slovenský komorný orchester uvedie Brandenburské koncerty
Nechýba tiež tradičný koncert Slovenského komorného orchestra, ktoré je tiež umeleckým telesom Slovenskej filharmónie. Warchalovci si pod vedením Ewalda Danela pripravili kompletné naštudovanie Brandenburský koncertov Johanna Sebastiana Bacha. Publikum si toto dielo na pôde Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vychutná po rokoch už v nedeľu 16. marca 2025 popoludní. Sólistami jednotlivých koncertov budú Kamil Barciok (trúbka), Judit Izsák (čembalo), Cyril Šikula (flauta), Robert Holota, Róbert Krchniak, Ladislav Roth (hoboj), Peter Kajan (fagot), Jan Vobořil a Jan Vobořil ml.(lesný roh).

Keď sme pri tipoch na koncerty, neopomeňme tiež vystúpenie komorného orchestra Beliczay. Toto teleso pod vedením dirigenta Konstantina Ilievskeho uvedie v piatok 14. marca 2025 program zostavený z diel Schuberta, Brahmsa a Haydna. Publikum si vypočuje Schubertovu Symfónia č. 5 B-dur, D. 485 a nechá sa strhnúť aj Brahmsovým Uhorským tancom č. 5. V piatkový večer si publikum vychutná aj interpretačné umenie dvoch sólistov.

Okrem huslistu Jozefa Horvátha to bude renomovaný klavirista Ladislav Fančovič. Na záver koncertu v bratislavskej Moyzesovej sieni zaznie Haydnov Koncert pre klavír a orchester No.11 D dur. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.
S mladým umením
Koncertné tipy doplní koncert študentov bratislavskej VŠMU. Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení v Bratislave pod taktovkou dirigenta Martina Majkúta sa predstaví už v pondelok 10. marca 2025 o 19:00 na pôde Domu umenia SF v Piešťanoch. Na koncerte mladých umelcov, poslucháčov štúdia Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU, zaznejú pod taktovkou Martina Majkúta symfonické diela Gioachina Rossiniho, Georgesa Hüea, Maurice Ravela a Felixa Mendelssohna Bartholdyho.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V stredu 12. 3. 2025 uvedú tiež ďalší juniorský koncert aktuálnej sezóny na pôde bratislavskej Reduty. Koncertná sieň SF sa rozoznie predohrou k Rossiniho opere William Tell. Fantázia pre flautu a orchester Georgesa Hüea privíta prvú sólistku večera – flautistku Alenu Osobovú. Na programe tohto koncertu je aj Tzigane, koncertná rapsódia pre husle a orchester, op. 76 Mauricea Ravela. Husľového partu sa chopí huslista Ivan Virág. Záverom koncertu v Redute zaznie Symfónia č. 4 A dur Talianska, op. 90 Felixa Mendelssohn Bartholdyho.
Žilina v znamení poľskej hudby
Koncertné tipy Kam za kultúrou prechádzajú do Žiliny. Vo štvrtok a piatok (13. a 14. marca) sa Dom umenia Fatra stane dejiskom večera venovaného poľskej hudbe. Koncert pri príležitosti predsedníctva Poľskej republiky v Rade Európskej únie prinesie do Žiliny diela najvýznamnejších poľských skladateľov v podaní skvelých slovenských, českých a poľských umelcov.

Po boku Štátneho komorného orchestra vystúpia laureáti najvýznamnejších poľských medzinárodných interpretačných súťaží – Teo Gertler (Wieniawskeho husľová súťaž) a Szymon Nehring (Chopinova klavírna súťaž). Patrí k ním tiež František Macek (dirigentská súťaž NOSPR Katowice), ktorý ako šéfdirigent žilinského Štátneho komorného orchestra túto koncertnú dvojicu oddiriguje.
Modrofúz v Košiciach
Košice ponúknu vo štvrtok 13. marca o 19:00 hod. ďalší atraktívny koncert. V Dome umenia uvedú košickí filharmonici pod vedením dirigenta Tomáša Braunera jednoaktovú operu Bélu Bartóka – Hrad kniežaťa Modrofúza. Sólovo sa predstaví mezzosopranistka Adrienn Miksch a barytonista Károly Szemerédy.

Bartókova opera zaujíma jedinečné miesto v opernej tvorbe 20. storočia. Napriek svojej temnej a statickej atmosfére s dvoma hlavnými postavami má obdivuhodnú scénickú silu. Toto výnimočné dielo sa sústreďuje na vzťah medzi Juditou a Modrofúzom i postupné odhaľovanie jeho obsesií a dominancie spojené s hlbokým psychologickým ponorom. Príbeh uplatňuje psychoanalytický prístup a jeho naratívne prvky zdôrazňujú moment, v ktorom násilie nadobúda podobu utrpenia. Bartókova opera však Modrofúza nezobrazuje ako brutálnu postavu, ale skôr ako zraneného a trpiaceho muža, ktorý hľadá absolútnu lásku. Jeho tajomstvo zostáva nevyjasnené v temnote noci a Judita je navždy odsúdená k svojmu údelu.

Dielo je metaforou nemožnosti dokonalej lásky medzi mužom a ženou, Modrofúz a jeho manželka Judita sa stávajú symbolmi sebaobjavovania vlastných hlbín. Napriek tomu, že ide o Bartókovo rané dielo a je v ňom zreteľný vplyv Straussa i Debussyho, patrí medzi majstrovské počiny svetovej hudby.
Na koncerty v znamení jari
Pri koncertoch ešte zostaneme. Už v stredu 12. marca s úderom 18:00 hod. sa koná ďalší tradičný koncert študentov speváckeho odboru Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava v rámci dlhoročnej spolupráce najstaršieho slovenského konzervatória s Univerzitnou knižnicou v Bratislave. Seminárna sála UKB bude hostiť koncert s názvom Hlas jari. Program prinesie árie a piesne slovenských a zahraničných skladateľov v podaní študentov Konzervatória a v sprievode ich pedagógov.

Za ďalším tipom tohto vydania Kam za kultúrou sa vypravíme do Nitry. Nitriansky komorný orchester ZOE už v nedeľu 17. marca o 17:00 hod. prinesie atmosféru jari do priestorov Ponitrianskeho múzea. Publiku sa predstaví pod taktovkou mladého amerického dirigenta Justina Williama Thaia. Na programe má nové dielo slovenského skladateľa Pavla Malovca – Koncert pre gitaru, bicie a sláčikový orchester. Publikum čaká tiež Palladio pre dvojo huslí a sláčiky Karla Jenkinsa, ktoré je inšpirované renesančnou myšlienkou harmónie a proporcie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Súčasťou programu tohto koncertu je tiež Suita v starom štýle, vychádzajúca tanečných foriem 18. storočia “Z Holbergových čias” nórskeho skladateľa Edwarda Hagerupa Griega. Nitriansky komorný orchester ZOE privíta aj sólistov. Sólo na gitare zahrá Adam Svitač a partov sólových huslí sa zhostia Juraj Tomka a Jozef Ostrolucký. Vstupné na tento koncert dobrovoľné.
Sobášny palác v Bytči patrí aj opere
Koncertné tipy tohto vydania Kam za kultúrou zakončíme v Považskom múzeu. Nádherné historické priestory Sobášneho paláca v Bytči budú hostiť výnimočný operný koncert plný krásnej hudby. Večer v jedinečnej atmosfére si vychutnáte v nedeľu 15. marca 2025. Publikum operného galakoncertu čaká nezabudnuteľný hudobný zážitok plný vášne a emócií. Program sopranistky Evy Pieronovej v klavírnom sprievode Bohuša Balka a huslistu Miroslava Baloga sľubuje krásu operných melódií v čarovnej atmosfére tohto historického klenotu.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Kam za kultúrou má v rukáve aj tipy na iné atraktívne podujatia
Kam za kultúrou má v rukáve aj tipy na iné atraktívne podujatia. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava ponúkne v utorok 11. marca 2025 v čase od 9.00 do 12.00 hod. podujatie s názvom „Čítanie s pánom kráľom“. Deti si v Renesančnej budove pod Oravským hradom (Múzeum hrou) vypočujú obľúbené rozprávky v podaní pána kráľa a princeznej, ktorí ich interaktívne vtiahnu do deja.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Inšpiratívny tip máme aj pre všetkých, ktorí už prepadli čaru rodopisectva – genealógií. Zaujímajú vás filozoficko-existenčné otázky – kto som, odkiaľ som a kam smerujem? Odpovede na ne hľadá (a možno i ponúka) nielen náboženstvo či filozofia, ale napríklad aj taká genealógia. A práve tam smeruje náš ďalší tip. Je ním odborná prednáška riaditeľa Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči, PhDr. Miroslava Martinického, PhD., ktorá teoreticky ozrejmí a zároveň prakticky vysvetlí ako pracovať s matrikami, a ako tieto získané poznatky využiť pri zostavení rodokmeňa. Prednáška sa uskutoční 13. marca 2025 o 17.00 v Sobášnom paláci v Bytči.

Ženy v našich dejinách
V tomto vydaní Kam za kultúrou vás vezmeme aj na Myjavu. Múzeum Slovenských národných rád SNM v Myjave prinesie už vo štvrtok 13.3.2025 o 16:30 h vo svojich priestoroch ďalšie podujatie z cyklu Historických štvrtkov. Témou stretnutia budú tentokrát Ženy v našich dejinách. O ženách, ktoré sa napriek nepriaznivým okolnostiam stali priekopníčkami vo sférach kultúry, umenia, vedy či iných oblastí, bude rozprávať Mgr. Peter Macho, PhD. z Historického ústavu SAV.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Peter Macho sa v ostatných rokoch zaoberá práve významnými slovenskými ženami 19. a 20. storočia, ich postavením, prínosom a úlohou v emancipačnom procese. Jadrom jeho výskumu sú osobnosti spojené s podjavorinským regiónom: Kristína Royová, Mária Rázusová-Martáková, Ľudmila Podjavorinská a Darina Bancíková (hoci posledná menovaná tu len krátko pôsobila). No historikov záujem o nastolenú tému neobchádza ani Hanu Gregorovú, Marínu Hodžovú, prvú slovenskú lekárku Máriu Bellovú, botaničku Izabelu Textorisovú a ženy z katolíckeho prostredia, ktoré v našej historickej pamäti doposiaľ ako keby neexistovali – Gizela Blahová, Clarisa Plechlová.
Mesto pod Urpínom s veľkou lyžicou. Výročie Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti oslávi veľkolepo
Banská Bystrica si cez víkendové dni 15. a 16. 3.2025 pripomenie špeciálnym programom 530. výročie založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti. Táto spoločnosť zohrala v rozvoji Banskej Bystrice významnú úlohu. Thurzovsko-Fuggerovská spoločnosť založili 16. marca 1495 banský inžinier a hutník Ján Thurzo z Betlanoviec s obchodníkom a bankárom z nemeckého Augsburgu Jakobom Fuggerom. Jej sídlom sa stal Thurzov dom na dnešnom Námestí SNP.
Spoločnosť v okolí mesta pod Urpínom ťažila a v Medenom hámri, najväčšom a najmodernejšom závode na spracovanie medi na svete, spracovávala meď a výrobky z nej. Tie predávala do celého sveta. Na prelome 15. a 16. storočia išlo o najväčšiu obchodnú mediarsku spoločnosť vo svete. Jej históriu, ale aj baníctvo a mediarstvo v Banskej Bystrici a blízkom okolí, sprostredkúva THURZO – FUGGER zážitková expozícia v priestoroch Barbakánu, Mestského hradu.

Práve tam si pripomenú špeciálnym programom aktuálne 530. výročie založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti. Súčasne oslávia aj tretie výročie otvorenia expozície v Barbakáne. Návštevníci budú mať v tomto termíne vstup zadarmo. Tešiť sa môžu aj na špeciálny program, v čase medzi 14:00 až 15:00 hod. Dozvedia sa cenné informácie o spoločnosti a jej zakladateľoch a v rámci podujatia zaznie i renesančná hudba v podaní Matúša Kucbela, ktorý zahrá na čembale.
Múzejka pozýva do Košíc
Nevynecháme ani dvojicu podujatí Východoslovenského múzea v Košiciach. Prvým je podujatie vyhradené pre objednané s názvom Dobšinský v múzeu. Pavol Dobšinský sa spája s rozprávkami a príbehmi, ktoré zhromažďoval na celom území Slovenska. Pri tejto príležitosti pripravuje Východoslovenské múzeum v Košiciach zaujímavé podujatia. Uskutoční sa v piatok 14. marca 2025 v priestoroch stálych expozícií Východoslovenského múzea na Hviezdoslavovej 3: Nitky života a Príroda Karpát. Práve tieto majú správnu atmosféru pre oživenie postáv z Prostonárodných slovenských povestí.

Druhým je podujatie s názvom Za tajomstvami samurajov s Múzejkou. Toto podujatie, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. marca, je otvorené pre všetkých, zvlášť detí. Sobotný program pre rodiny s deťmi na obľúbenej výstave Japonskí samuraji prinesie počas celého dňa (9:00 – 17:00) nielen špeciálne komentované prehliadky pre malých i veľkých, ale napríklad aj skladanie origami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predstavili sme si najatraktívnejšie divadelné predstavenia, koncerty či ďalšie podujatia. Ak hľadáte tipy na zaujímavé výstavy, nájdete ich v špeciálnom vydaní rubriky Kam za kultúrou – marcové tipy na výstavy. A týmto končíme 11. tohtoročné vydanie tipov Kam za kultúrou. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali. Budeme sa na vás tešiť nielen pri najbližších pokračovaniach tejto našej rubriky tipov Kam za kultúrou. Radi vás budeme sprevádzať aj pri iných zaujímavých článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.
—
Titulka: Mária Kleinová
Foto: Milan Bališin, Peter Brenkus, Ľuboš Kotlár, Patrik Kunec, Robert Tappert, Silvia Mária Petrovits, archívy umelcov, divadiel a múzeí
Zdroj: Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Považské múzeum, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Východoslovenské múzeum v Košiciach
*** Posledná aktualizácia: doplnené podujatia – 2025-03-12 (smp)