Novinky

Festival Krumlov vrcholí v prvý augustový týždeň roka 2023

Festival Krumlov

Juhočeské mesto Český Krumlov ovláda festivalová nálada. Aktuálna, 32. edícia obľúbeného medzinárodného hudobného festivalu prinesie počas ostatného festivalového týždňa ešte niekoľko koncertom v hlavnom programe. Bohatá je ešte stále aj ponuka festivalovej zóny. Poďte sa s nami pozrieť čo tento týždeň ponúkne Festival Krumlov!

Štyri týždne hudby i multižánrových zážitkov na Medzinárodnom hudobnom festivale v Českom Krumlove sa už nezadržateľne blížia k svojmu naplneniu. V poradí 32. ročník rámcuje 18 koncertov hlavného programu na 12 miestach Českého Krumlova a jeho okolia a cez 60 ďalších aktivít skrýva Český Krumlov v Kláštornej záhrade. Tá je totiž dejiskom sprievodného programu, Festivalovej zóny.

Inšpiratívne zážitky v skvelej spoločnosti. Čo prinesie Festival Krumlov v záverečný týždeň 32. ročníka?

Festival Krumlov oslávil francúzsky národný deň špičkovým otváracím koncertom s francúzskym šarmom a choreografiami Jiřího Bubeníčka, ale aj pravá španielska atmosféra. Aj tento rok priniesol netradičné spojenia a inšpiratívne hudobné zážitky. Priestor dostali aj diela českých skladateľov, ktoré preslávila snímka Il Boemo. Publikum si vychutnalo zaujímavých domácich i zahraničných interpretov, medzi ktorými nechýbali hviezdy ako sopranistka Simona Šaturová, klavirista Alexandr Melnikov, tenorista Charles Castronovo či huslista Vadim Gluzman. Priestor dostali aj talentovaní virtuózi, víťazi medzinárodnej talentovej súťaže Virtuosos V4+.  Vo Festivalovej zóne svoj priestor opäť raz dostalo kino, výtvarné workshopy i zdravý pohyb. Doposiaľ tak festivalových návštevníkov čakali výnimočné hudobné zážitky, inšpiratívny program a množstvo dobrej zábavy v skvelej spoločnosti.

Záverečný festivalový týždeň dýcha atraktívnym programom

stredu 2. augusta sa v Synagóge v Českom Krumlove predstaví Alinde Quintet. Organizátori program zasvätili židovskej hudbe, spomienkam v krumlovskej synagóge i pripomienky storočnici od narodenia českého hudobného skladateľa Viktora Kalabisa. Mladí hudobníci uvedú taktiež Sláčikové kvarteto Dmitrija Šostakoviča v úprave pre dychové kvinteto a takmer zabudnuté kvinteto Jana Nováka Concertino.

V rámci hlavného programu sa v prvý augustový štvrtok do Kostola sv. Mikuláša v neďalekých Boleticiach uskutoční len pri svetle sviec vystúpenie formácie Bohemia Voice.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Žartovnú pozvánku do sveta klasickej hudby ponúkne predposledná produkcia festivalu, ktorú usporiadatelia pomenovali NEvážna klasika. Český Krumlov ovládne v piatok 4. augusta večer. Zámockú jazdiareň rozozvučia nielen prekvapivé sólové nástroje a predmety, ktoré publikum presvedčia, že klasickej hudbe rozhodne nechýba vtip a nadhľad. Laškovných sopránových sól sa zhostí Patrícia Janečková a v prekvapivej roli vystúpi Jan Budař.

Záverečný galakoncert patrí operným zborom a slávnej Carmine Burane

Hlavný program vyvrcholí v sobotu pod holým nebom. Už tradične bude jeho dejiskom Pivovarská záhrada a práve tu zavŕši v poradí 32. ročník festivalu galakoncert Slávne operné zbory a Carmina Burana. Český filharmonický sbor Brno so zbormajstrom Petrom Fialom a Filharmonie B. Martinů pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina bude vo festivalovom finále sprevádzať zahraničných sólistov Adrianu Kučerovú Anthonyho Gregoryho a domáceho Borisa Prýgla.

Hostkou galakoncertu bola aj slovenská operná diva, sopranistka Adriana Kučerová.
Hostkou festivalu bola slovenská operná diva, sopranistka Adriana Kučerová už aj v minulosti. Foto: © Libor Sváček / MHF ČK

Festivalová zóna pokračuje. Prinesie koncerty i letné kino

Program vo Festivalovej zóne bude atraktívny aj v ostatná festivalový víkend 32. ročník Festivalu Krumlov. V Kláštornej záhrade vás v piatok poteší koncert Cold Licks a po ňom záverečné vysielanie tohtoročného letného festivalového kina. To uvedie snímku The Greatest Showman.

Sobotné predpoludnie bude patriť pohybovej aktivite, ale aj koncertu. Už o 10:00 hod. budete mať ďalšiu príležitosť spraviť niečo pre svoje zdravie. Zacvičíte si so živou hudbou a o hodinu už na vás bude čakať koncert Tria Karageorgiev. Poobedňajší program v Kláštornej záhrade pokračuje od 14:00 hod. tvorivými dielňami a nabitým večerným programom. O 19:00 hod. privíta pódium Festivalovej zóny nadšeného študenta Pedagogickej fakulty UK, rodáka z Južných Čiech a vášnivého hudobníka Jakuba Vaculíka. Môžete sa tešiť na jeho gitarovou one man show. Lásku k hudbe necháva prestupovať cez svoju vlastnú tvorbu, tak i cover verzie populárnych piesní. Po jeho vystúpení sa o 22:30 hod. rozprúdi parádna šou. Pod palcom ju budú mať DJ Max W.Michal Hadaš.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Festivalová zóna v Kláštornej záhrade sa v sobotu o 14:30 rozlúči besedou s účinkujúcimi záverečného galakoncertu. Účasť prisľúbili Adriana Kučerová, Anthony Gregory a Boris Prýgl.

 

PR článok, Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov, www.festivalkrumlov.sk

Foto: archív

Zdroj: MHF Český Krumlov

*** Posledná aktualizácia (doplnenie kategórie): 2023-08-03 (adm) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »