Novinky

Dvanásty ročník festivalu Film a architektúra predstaví najlepšie mesto na svete i hranú snímku z blízkej budúcnosti

Festival Film a architektúra 2023

Medzinárodný festival Film a architektúra sa tohto roku uskutoční opäť na prelome septembra a októbra. V termíne od 29. 9. do 4. 10. 2023 si budete môcť v Prahe, Brne a v ďalších mestách po celej Českej republike i na Slovensku pozrieť tridsiatku krátkych a celovečerných snímok zameraných na architektúru, tvorbu miest a design obohatených o debaty s tvorcami a prednášky.

Zastrešujúce téma Konštrukcie sa zameria nielen na špecifické architektonické a technické stavby, ale vo svojom širšom poňatí predovšetkým na spoločenské a ideologické konštrukty, ktoré formujú mestá i spôsob, akým ich vnímame a denne užívame. Diváci sa na našom festivale zoznámia s kurátorským výberom filmov, z veľkej väčšiny českých premiér, ktoré sa na plátnach kín bežne nepremietajú. Ich témy budeme môcť s divákmi viac reflektovať počas sprievodných debát so zahraničnými tvorcami i v priebehu prednášok s tuzemskými odborníkmi,“ predstavuje hlavnú programovú sekciu kurátorka festivalu Karolína Vacková. Hlavná sekcia festivalu Film a architektúra s názvom Konštrukcie ponúkne divákom fascinujúce stavby i podobu miest, domov a spôsobov bývania, ktoré sú formované spoločenskými a ideologickými konštruktmi.

Medzi hlavné udalosti vo veľkej sále pražského Kina Světozor patrí taktiež premietanie filmu s názvom Najlepšie mesto na svete. Tým sa hneď trikrát za sebou stala dánska metropola Kodaň, ktorá v posledných tridsiatich rokoch prechádzala kompletnou premenou založenou na základe sociálneho inžinierstva. Aké to so sebou nesie spoločenské rizika, a ako sa Kodaň stáva mestom pre vyššiu triedu, ste si už mohli pozrieť v rámci špeciálnej warm-up projekcie v stredu 13. septembra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Otváracou snímkou festivalu bude česká premiéra hraného seriálu v celovečernom formáte The Architect. Fiktívny príbeh z blízkej budúcnosti sleduje dva fenomény dnešnej doby, a to prehlbujúcu sa bytovú krízu, a zároveň úlohu architekta ako tvorcu miest pre všetky sociálne vrstvy. Jemnú, ale pravdivo kritickú nórsku snímku uvedenú na tohtoročnom Berlinale premietnu v piatok 29. septembra v Kine Světozor v Prahe. Pred premietaním sa uskutoční premiéra Filmu Dňa architektúry 2023 režisérky Sarah Lomenovej.

Tohtoročným hosťom každoročnej sekcie Inšpirácie bude teoretik, publicista a kurátor Adam Štěch, ktorý uvedie snímku The rise and fall of Jacques Tati o francúzskom scenáristovi a režisérovi. Práve Tatiho, pre ktorého bola v 50. rokoch architektúra zásadnou postavou jeho filmov, zasadí Štěch do kontextu povojnového vývoja architektúry a designu vo Francúzsku. Ďalej pre festival pripraví špeciálnu prednášku venovanú filmovému žánru giallo s dobovými ukážkami talianskych interiérov. Na to tematicky nadviaže tretia projekcia dokumentu o významnom milánskom architektovi a designerovi Angelovi Mangiarottim.

Festivalová ponuka tradične zahŕňa i portréty význačných dizajnérov a dizajnérok. Jednou z ikon tohto odboru je bez pochýb i Dán Arne Jacobsen, ktorému bude venovaná záverečná festivalová snímka. Precízne predstavenie projektov obohatené o rozhovory s Jacobsenovými spolupracovníkmi umožní nahliadnuť do kariéry tejto priekopníckej osobnosti minulého storočia, ktorá na design pozerala nielen ako na produkciu vecí, ale premýšľala komplexne v kontexte celého bývania a žitia. Film Arne Jacobsen’s Modern Denmark si budete môcť pozrieť v utorok 3. októbra opäť v pražskom Kine Světozor i v ďalších regionálnych mestách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére / Tomáš Ondriáš
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére

TS, Film a architektura, filmarchitektura.cz

Zdroj: Film a architektura

Redakciu informovala Anna Mašátová, AMPromotions

*** Správu sme preložili do slovenčiny z českého originálu a upravili (red) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »