Novinky

Dni Majstrov ÚĽUV prinesú v prvý septembrový víkend do Bratislavy folklór

Dni majstrov ÚĽUV

Obľúbený festival Dni majstrov ÚĽUV prichádza do Bratislavy už po 33-krát. Prináša ľudovú kultúru z rôznych regiónov Slovenska a bohatý program. Uskutoční sa cez najbližší víkend, v tradičnom termíne prvého septembrového víkendu (2. – 3. septembra 2023). Jeho podujatia nájdete na Hviezdoslavovom námestí, Rybnom námestí a Panskej ulici pred Bibianou v bratislavskom Starom Meste.

Ak máte radi tradičnú kultúru zo slovenských regiónov, zbystrite pozornosť! Už tento týždeň totiž Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta prežijú prvý septembrový víkend aj v znamení folklóru. V poradí 33. ročník píše obľúbený festival Dni majstrov ÚĽUV, ktorý sa uskutoční počas prvého septembrového víkendu. Jeho dejiskom bude Hviezdoslavove námestie, Rybné námestie a Panská ulica pred Bibianou v bratislavskom Starom Meste. Do Bratislavy prináša ÚĽUV prostredníctvom tohto festivalu ľudovú kultúru a remeslá z regiónov Slovenska, krásu ľudových krojov, hudbu, spev ale aj kvalitnú tradičnú kuchyňu. Hudobný kultúrny program a Škola remesiel sú neodmysliteľné sprievodné aktivity festivalu. Festival vytvára pre najlepších regionálnych remeselníkov prestížnu možnosť prezentácie a zároveň pre návštevníkov ponúka priestor pre priamy kontakt s tradíciami, vyskúšaním si remesla a komunikáciou s výrobcom. Aktuálny ročník je venovaný prírodným pletivám.

Jarmok s ukážkami starých remesiel ovládne Hlavné námestie

Hlavnou témou tohtoročného festivalu sú prírodné pletivá (šúpolie, luby, prútie, trávy), ktoré sú ústrednou témou ÚĽUV-u pre rok 2023. Hviezdoslavovo námestie ožije jarmokom jedinečných remeselných výrobkov a predvádzaním tradičných remeselných techník, a to všetko vďaka najlepším majstrom z celého Slovenska. Tešiť sa môžete na viac ako stovku ľudovoumeleckých výrobcov a majstrov z celého Slovenska, zónu s prírodnými pletivami a ukážkami pletenia zo slamy, vŕbového prútia, šúpolia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov. Uvidíte pestrú paletu remesiel a domáckych výrob – kováčstvo, drotárstvo, dlabanie a štiepanie dreva, drevorezbu, hrnčiarsku výrobu, vyšívanie, výrobu z kože, košikárstvo, paličkovanie čipiek, tkanie na krosnách, zdobenie kraslíc, maľbu na sklo, výrobu hudobných nástrojov a mnohé ďalšie.

Dni Majstrov ÚĽUV

Nielen drotárstvo, rezbárstvo, hrnčiarstvo, kováčstvo, tkáčstvo, čipkárstvo, zdobenie kraslíc, maľba na sklo, výroba hudobných nástrojov či výroba zo šúpolia a slamy, ale aj ďalšie unikátne remeslá ako kožušníctvo, výroba šindľov zarezonujú vďaka najlepším majstrom z celého Slovenska v každom návštevníkovi. Rozhodne to treba zažiť a oplatí sa aj podporiť lokálnu a ekologickú súčasnú tvorbu, ktorá čerpá z dávnych tradícií.

Festival Dni Majstrov ÚĽUV myslia aj na deti

Priestor pred BIBIANOU na Panskej ulici bude obidva dni patriť malým i veľkým návštevníkom bez obmedzenia veku. Čas budú môcť stráviť v oddychovo-hernej zóne, na divadelných predstaveniach alebo na aktuálnych výstavách v BIBIANE. Pre deti prichystali obľúbenú Školu remesiel ÚĽUV, ktorá sa aktuálne uchádza o zápis do svetového Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO. Deti v nej budú mať tak ako po iné roky možnosť vlastnoručne si vytvoriť remeselný výrobok z hliny, drôtu, textilu, dreva či maľovaním na sklo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lovci znakov / BIBIANA / Kam za kultúrou
Tip na výstavu: Dobrodružná BIBIANA so svetom znakov, symbolom a šifier

Súčasťou tohto priestoru bude aj spomínaná oddychovo-herná zóna. V nej sa malí i veľkí spoločne zahrajú s hrami vyrobenými z dreva a pobavia na tradičnom bábkovom divadle.

Okrem remesiel si na svoje prídu aj priaznivci hudby a tanca

Kultúrny program v altánku na Hviezdoslavovom námestí poteší všetkých. Na ľudovú nôtu zahrajú, zatancujú i zaspievajú ľudoví muzikanti, folklórne zoskupenia a dva detské folklórne súbory z rôznych častí Slovenska. Malí tanečníci z radov návštevníkov budú mať možnosť priučiť sa s nimi ľudovému tancu v školičke tanca.  Z pódia sa divákom prihovoria majstri ľudovej umeleckej výroby, ktorí predstavia slovenské remeselné prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva – drotárstvo i výrobu gájd a fujár. Zástupkyne regionálnych centier remesiel ÚĽUV z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc oboznámia verejnosť s fungovaním centier aj s aktuálnou ponukou kurzov a košikári priblížia súčasné miesto prírodných pletív v ľudovej umeleckej výrobe. Okrem možnosti priučiť sa ľudovému tancu, čakajú na deti aj rôzne remeselné súťaže.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou na prelome augusta a septembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Chýbať nebude ani zaujímavý výstava o ochrane kultúrneho dedičstva UNESCO či tradičné gastro stánky

V rámci kultúrneho programu sa návštevníci dozvedia všetko o činnosti Regionálnych centier remesiel ÚĽUV. Tie predstavia ľudia stojaci za značkou ÚĽUV a vypočujú si tiež rozhovory o remeslách. Počas trvania festivalu bude na Rybnom námestí umiestnená výstava k 20. výročiu Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorá upúta aj svojím vizuálnym spracovaním a majstrovským vyhotovením exteriérových nosičov z vŕbového prútia. Výstava prezentuje 17 vybraných prvkov previazaných s remeselnými zručnosťami našich predkov, ktoré sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, resp. v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom QR kódov umiestnených na fotografických paneloch sa návštevníci dozvedia viac o každom prvku z webovej stránky Centra pre tradičnú ľudovú kultúru. Atmosféru na Rybnom námestí umocní interaktívne predvádzanie výroby z prírodných pletív a prezentácia činnosti remeselných klubov, ktoré zastrešuje Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Bratislava. V neposlednom rade festivalovú atmosféru dotvoria aj chutné jedlá tradičnej slovenskej kuchyne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Podunajský festival komornej hudby 2023 / Kam za kultúrou
Podunajský festival komornej hudby štartuje už o pár dní. Čo prinesie?

Stručný program festivalu Dni Majstrov ÚĽUV

SOBOTA 10:00 – 19:00 hod.

NEDEĽA 10:00 – 17:00 hod.

  • Jarmok tradičných remesiel / Hviezdoslavovo nám.
  • Gastro zóna / Hviezdoslavovo a Rybné nám.
  • Kultúrny program / Altánok na Hviezdoslavovom nám.
  • Škola remesiel ÚĽUV pred Bibianou
  • Oddychovo-herná zóna pred Bibianou

Záštitu nad podujatím prevzala Slovenská komisia pre UNESCO. Festival sa koná aj vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta.

TS, ÚĽUV, www.uluv.sk

Zdroj: ÚĽUV, BKIS

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »