Novinky

Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Päť dní skvelých zážitkov s európskym slovenských divadlom! Tešiť sa môžete na zaujímavé predstavenia v hlavnom programe. Sekcia Focus ponúkne atraktívnu sondu do súčasnej tureckej drámy a sprievodný program prinesie masterclass laureáta Nobelovej ceny za literatúru.

Viac ako 30 zahraničných hostí, 10 inscenácií v súťaži o Grand Prix, masterclass nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku a veľa ďalších sprievodných podujatí – to je ponuka jubilejného 20. ročníka festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024, ktorý sa uskutoční v Bratislave a Trnave od 13. do 18. mája 2024. Čo čaká návštevníkov v rámci jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma / New drama 2024 v rámci programu? „Bude to veľmi pestré. Festivalový tím chce programom osloviť nielen široké divadelné publikum, ktoré si rado pozrie kvalitné predstavenia, ale aj samotných divadelných tvorcov či napríklad odborníkov z oblasti divadelnej vedy, ktorých môžu zaujať odbornejšie zamerané podujatia,” prezradila na úvod tlačovej konferencie k jubilejnému ročníku festivalu Nová dráma, Lenka Leláková, PR manažérka Divadelného ústavu.

Nová dráma ponúkne 10 inscenácií v hlavnom programe

Návštevníčky a návštevníci budú mať možnosť uvidieť počas jedného týždňa to najlepšie zo súčasnej drámy v tvorbe desiatich divadiel z rôznych kútov Slovenska. Hlavná súťažná prehliadka ponúkne 10 inscenácií, pričom na záver festivalu sa dozvieme, ktorá z nich bude tá víťazná. V Bratislave budú hosťovať Slovenské komorné divadlo Martin, Spišské divadlo a Divadlo Andreja Bagara v Nitre v koprodukcii s Horáckym divadlom Jihlava.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od 6. mája 2024? TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou v týždni od 6. mája 2024? TOTO sú naše TIPY!

Svoje predstavenia odohrajú v hlavnom meste aj domáci: Činohra Slovenského národného divadla, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo NUDE, Divadlo LUDUS a Peter Mazalán. V Trnave vystúpi zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Ktorá inscenácia si napokon odnesie Grand Prix festivalu Nová dráma/New Drama 2024, bude známe počas záverečného ceremoniálu v sobotu 18. mája. Inscenácie do hlavného programu nominovala dramaturgická rada festivalu v zložení teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, kritička Diana Pavlačková a teatrológ a dramaturg Marek Godovič.

Výber z 80 premiér slovenských divadiel

Za posledný rok sme po Slovensku videli okolo 80 inscenácií v zriaďovaných a v nezriaďovaných divadlách. Najviac sme ich navštívili v Bratislave, kde nájdete najviac nezriaďovaných divadiel. Boli sme ale aj v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, v Martine, v Nitre aj v Komárne,” hovorí teatrologička a dramaturgička festivalu Dária F. Fehérová. 

Divadelný ústav / Nová dráma / Dušan Poliščák, Dária Fojtíková Fehérová, Zuzana Kronerová a Vladislava Fekete
Jubilejný ročník festivalu Nová dráma / New Drama médiám predstavili Dušan Poliščák, Dária Fojtíková Fehérová, Zuzana Kronerová a Vladislava Fekete. Foto: Silvia Mária Petrovits

Čo sa týka výberu dramatických textov, polovica z nich sú pôvodne autorské texty a časť zahraničné inšpirácie. „Trendom sezóny bola dokumentárna dráma ako Sme krajina, Pomlčka, Emily, Hekuba, Sme v pohode či Šeptuchy. Inšpiráciu zo zahraničia reprezentujú aj feministické drámy, no nechýba ani klasická dráma či stand-up na pomedzí monodrámy. Témy politické a spoločenské zasahujúce do súkromia – Pomlčka, Hekuba, témy výsostne intímne so širším pohľadom na verejné dianie – Sme v pohode, Šeptuchy či História istého násilia. Intímny pohľad prináša aj projekt Petra Mazalána. Vojna, násilia, menšiny, rôzne formy znevýhodnenia, feminizmus, rodina, spoločnosť a takmer nijako romantická láska,” dodáva teatrologička a dramaturgička festivalu Dária F. Fehérová.

"Nominácia je pre nás pocta i výnimočná udalosť!"

Svoju nomináciu do hlavného programu festivalu Nová dráma / New drama získal aj koprodukčný projekt dvoch česko-slovenských divadiel. Ako ju vníma Divadlo Andreja Bagara v Nitre? „Nominácia predstavenia Pomlčka do hlavného programu festivalu Nová dráma / New drama 2024 je výnimočnou udalosťou a pocta. Výnimočnou jednak pre naše divadlo a pre Horácke divadlo Jihlava, a rovnako aj pre samotný projekt Pomlčka. Nezvyčajný koprodukčný projekt sme pripravovali k 30. výročiu rozdelenia Česko-Slovenska. Vznik autorských projektov na Slovensku je v repertoárových divadlách veľmi vzácny. Rovnako dôležité je podľa nás prezentovať verejnosti potrebu takýchto nových projektov, a o to viac je výnimočnou pre nás táto príležitosť prezentovať projekt Pomlčka aj na festivale Nová dráma,“ hovorí Slavka Civáňová, dramaturgička DAB.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pomlčka / DAB
Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení aj o nezmyselnosti hraníc

Cenu udelí medzinárodná porota počas galavečera s podtitulom 20 rokov s Novou drámou. Podujatie bude oslavou 20. ročníka súťažnej prehliadky najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej alebo predchádzajúcej divadelnej sezóne. Jednotlivé ročníky pripomenie aj nová publikácia Nová dráma/New Drama. Metafora sveta. Dvadsať rokov, ktorá mapuje históriu festivalu,“ hovorí riaditeľka festivalu Vladislava Fekete.

Výnimočný patrón jubilejného ročníka festivalu Nová dráma 2024

Wole Soyinka / Nová dráma
Wole Soyinka. Zdroj: Wikimedia Commons

Patronát nad jubilejným 20. ročníkom festivalu prevzal Wole Soyinka a pri tejto príležitosti povedie v Bratislave masterclass. Majstrovská lekcia s nigérijským spisovateľom, dramatikom, aktivistom, laureátom Nobelovej ceny za literatúru sa uskutoční v Tanečnom divadle Ifjú Szivek v utorok 14. mája 2024 od 10.00 hod.

Masterclass s osobnosťou svetovej drámy

Aj v tomto roku sa festivalovému tímu podarí na Slovensko priviesť výnimočného človeka a osobnosť svetovej drámy. Chceme stretnutie so svetovým dramatikom a nobelistom Wole Soyinkom umožniť všetkým, ktorí oň budú mať záujem, či už vyhľadávajú divadlo, kvalitnú literatúru, divadelnú teóriu alebo napríklad občiansky aktivizmus, keďže všestranne činný Wole Soyinka to všetko vo svojej tvorbe a v živote spája. Vstup na masterclass s Wole Soyinkom je preto voľný,“ dodáva V. Fekete. S jeho tvorbou sa môže domáce publikum zoznámiť aj v knižnej antológii divadelných hier, ktorú nedávno pod názvom Blázni a špecialisti vydal Divadelný ústav a na podujatí bude uvedená do života.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda
William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda
Divadelný ústav / Nová dráma / Z. Kronerová & V. Fekete
Čestná riaditeľka festivalu Nová dráma / New Drama Zuzana Kronerová a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Foto: Silvia Mária Petrovits

Čestnou riaditeľkou festivalu Nová dráma / New Drama 2024 je aj tento rok osobnosť slovenského divadla, Zuzana Kronerová. Je mi cťou byť aj tento rok byť v tejto krásnej čestnej funkcii už dlhé roky. O to viac je mi cťou a radosťou a cítim to ako svoju nielen milú, ale aj nevyhnutnú povinnosť pomôcť zviditeľniť festival Nová dráma, ale aj divadlo vôbec. Je to veľmi potrebné, najmä v tejto pohnutej dobe. Veľmi sa teším, že náš festival žije a dúfam, že bude žiť dlhé roky aj desaťročia. Nech žije 20. ročník, veľmi sa teším a dúfam, že bude mať veľa vďačných a spokojných divákov, vyjadruje svoje želanie Zuzana Kronerová.

Slovensko-turecká spolupráca pokračuje. Festival predstaví tureckú drámu

Sekcia Focus bude tento rok zameraná na súčasné turecké divadlo. V rámci sprievodného programu ho priblížia dve podujatia: tým prvým je Theory Event, teda prednáška o súčasnej tureckej dráme a divadle, ktorú budú viesť teatrologička Handan Salta a prekladateľka a režisérka Senem Cevher,“ hovorí výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass

Dodáva, že nezostanú len pri teórii. „Po našej účasti na festivale TheatreIST v Istanbule pred niekoľkými rokmi, kde sme mali možnosť vidieť pestrosť súčasnej tureckej drámy, sme následne do Bratislavy pozvali tím tvorcov, ktorí u nás uvedie v slovenskej premiére inscenáciu Dvanásty dom. Uskutoční sa netradične v exteriéri – vo výklade Dočasného kultúrneho priestoru v Petržalke. Inscenáciu režíroval Salih Usta, v hlavnej úlohe hry s autobiografickým prvkami, ktorá posúva hranice ženského rozprávania a nanovo vykresľuje obraz toho, akým spôsobom žena nachádza a necháva zaznieť svoj hlas v geografickom priestore, sa predstaví Melek Ceylan.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hekuba / Kam za kultúrou / Nová dráma / SKD Martin
Nová dráma: Na Novú scénu mieri oceňovaná Hekuba

V Divadelnom ústave v tejto súvislosti vychádza knižne výber troch súčasných tureckých hier Turecká dráma.

Nová dráma v znamení nových impulzov

Organizátori zároveň dodávajú, že festival nie je len súťažnou prehliadkou inscenácií pre verejnosť, ale zároveň aj showcase slovenského divadla pre zahraničie. „Každoročne na festival pozývame desiatky zahraničných hostí. Naši tvorcovia sa s nimi môžu zoznámiť počas viacerých podujatí. Či už je to medzinárodná konferencia alebo napríklad podujatie Nová dráma – nové impulzy, na ktorom člen medzinárodnej poroty Artur Ghukasyan predstaví arménsky festival HIGH FEST International Performing Arts Festival, ktorého je prezidentom. Ďalší úspešný festival, gruzínsky Tbilisi International Festival of Theatre zasa priblíži manažérka medzinárodných projektov festivalu Nutsa Burjanadze. Tento rok organizujeme aj špeciálne pracovné stretnutie reprezentantov súťažiacich divadiel so zahraničnými hosťami festivalu. Veríme, že si navzájom padnú do oka a naše divadlo sa zúčastní ďalších prestížnych festivalov,“ uzatvára V. Fekete. 

Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Festival Nová dráma predstaví aj trojicu zaujímavých publikácií, Foto: Silvia Mária Petrovits

Ponúka inšpiratívny týždeň s divadlom

Kompletný program festivalu Nová dráma/New Drama 2024, ktorý potrvá od 13. do 18. mája, nájdete na webovej stránke novadrama.sk. “Festival Nová dráma je festivalom toho najlepšieho zo slovenskej a svetovej drámy. Nie je len festivalom prezentujúcich činnosť slovenských divadiel, my sa snažíme aj iniciovať témy, úvahy a spájať, prepájať, preto máme tiež množstvo zaujímavých sprievodných podujatí.  Program sa ponesie v znamení oslavy 20. výročia. Dvadsať rokov nie je ani veľa, ani málo, no dvadsať rokov na Slovensku znamená, že náš festival je jeden z najstarších festivalov profesionálneho divadla na Slovensku. Na záver nebude chýbať tradičné udeľovanie ocenení a galaprogram venovaný spomienke na 20 rokov festivalu, na ktorý pozveme všetkých partnerov s ktorými sme spolupracovali,” hovorí Vladislava Fekete.

Trojboj súťaže Dráma i krst troch nových kníh

Súčasťou programu je aj súťaž Dráma o najlepší dramatický text v českom a slovenskom jazyku. Tá už  pozná mená ocenené porotou, ale kto sa umiestnil na prvom mieste, sa dozvieme počas záverečného večera. Chýbať nebude ani Trojboj víťazných diel súťaže Dráma, čo predstavuje prezentáciu a inscenované čítanie víťazných textov. Na programe nájdete tiež diskusiu s dramaturgickou radou, kde sa bude hovoriť o súťažných inscenáciách a taktiež dvojdňová medzinárodná konferencia na tému filantropia v performatívnom umení. Festival pokračuje aj v stretnutiach zahraničných hostí so slovenskými divadelníkmi Nice to meet you  a po prvý raz sa uskutoční aj stretnutie riaditeliek a riaditelov slovenských festivalov bez ohľadu na žáner.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dráma 2023
Poznáme víťazné texty súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023

Okrem toho na festivale odprezentujú tri publikácie. Jednou z nich bude aj kniha z pera Vladislavy Fekete, ktorá mapuje dve desaťročia festivalu Nová dráma / New Drama. Leitmotívom tohto ročníka je dobro – dobročinnosť, ktoré reflektoval grafický dizajnér Martin Mistrík vo vizuáloch volil písmo, pripomínajúce domino kocky. Domino, v ktorom jeden kúsok dá do pohybu celok, je symbolickým obrazom šírenia dobra. “Dobro je niečo, čo treba prizvukovať,” hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

— 

Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav

Posledná aktualizácia: 2024-06-17 (smp)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »