
Slovenská filharmónia pripravuje tento týždeň prvý TOP hudobný sviatok roka. Špičkový dirigent Juraj Valčuha uvedie koncert plný premiér.
Slovenská filharmónia prináša v januári 2026 bohatú koncertnú ponuku. Už tento týždeň na Bratislavu čaká jedna z TOP hudobných udalostí roka. Koncerty Slovenskej filharmónie pod taktovkou Juraja Valčuhu, slovenského dirigenta s medzinárodným renomé sú v bratislavskej Redute udalosťou a sviatkom. V aktuálnej 77. sezóne zaznejú v jeho naštudovaní dva koncertné programy – 15. a 16. januára a 26. a 27. marca 2026. Januárová dvojica ponúka zaujímavú dramaturgiu – diela dvoch hudobných skladateliek – nový symfonický opus Ľubice Čekovskej, husľový koncert Sofie Gubaiduliny spolu s Organovou symfóniou francúzskeho skladateľa Camilla Saint-Saënsa. V marci zaznie v jeho naštudovaní zaznie Mahlerova Symfónia č. 9 D dur, posledné dokončené symfonické dielo skladateľa.
Čekovská i Gubaidulina v naštudovaní Juraja Valčuhu
Vo štvrtok a piatok 15. a 16. januára 2026 privítame za dirigentským pultom nášho najžiadanejšieho slovenského dirigenta Juraja Valčuhu, ktorý v súčasnosti pôsobí ako hudobný riaditeľ amerického orchestra Houston Symphony.

V jeho naštudovaní zaznejú tri diela. Významným počinom bude slovenská premiéra nového symfonického opusu Ľubice Čekovskej, ktorá patrí k najtalentovanejším osobnostiam svojej generácie. Vyštudovala hudobnú teóriu a kompozíciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr pokračovala v postgraduálnom štúdiu na Kráľovskej hudobnej akadémii v Londýne. Je držiteľkou mnohých ocenení doma i v zahraničí.

„Slovenská filharmónia uvádza jej diela od roku 2006. V premiére v našich koncertných sezónach zazneli: Adorations pre orchester, Theatre Music pre sláčikový orchester, Koncert pre husle a orchester, Palingenia, Liberte pre mezzosoprán, zbor a orchester, Theatre Suite, Dom hudby v siedmich obdobiach inšpirované príbehom budovy bratislavskej Reduty pri príležitosti 75. výročia založenia Slovenskej filharmónie. Jej ďalší symfonický opus At Béla’s Window uviedla Slovenská filharmónia v minulej sezóne na umeleckých zájazdoch v Prahe, Stuttgarte a Kolíne nad Rýnom,“ hovorí Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.
Slovenská premiéra novej kompozície
Nová kompozícia s názvom Toy Procession otvorí program koncertov tohto týždňa. „Vo svojej hudbe nehľadám nostalgiu, ide mi o pochopenie. Hračka tu nie je objektom, stáva sa symbolom – symbolom čistoty vnímania, údivu a schopnosti vidieť svet novým spôsobom. Schopnosť diviť sa, tešiť a hľadieť na svet so široko otvorenými očami v prítomnom čase je niečo, čo je pre deti prirodzené a my sa to musíme opäť naučiť,“ hovorí Ľubica Čekovská, Dielo v svetovej premiére uviedol Juraj Valčuha s Houston Symphony v Texase, jedným z najprestížnejších orchestrálnych telies sveta v novembri 2025.
INZERCIA / článok pokračuje pod reklamou

„Pozvanie komponovať pre toto teleso pod taktovkou dirigenta, s ktorým ma spája hlboké hudobné porozumenie, bolo pre tvorivý proces nesmierne oslobodzujúce a urobilo ho aj mimoriadne efektívnym,“ povedala o umeleckej spolupráci skladateľka, ktorá sa s Jurajom Valčuhom pozná z čias štúdia na VŠMU.
Pocta zosnulej skladateľke
V slovenskej premiére zaznie aj Koncert pre husle a orchester č. 2 In tempus praesens ruskej skladateľky tatárskeho pôvodu Sofie Gubaiduliny, ktorá posledných 30 rokov žila v Nemecku. Bude to zároveň spomienka na hudobnú skladateľku, ktorá tento svet opustila v roku 2025. Jej tvorba je mimoriadne bohatá. Obsahuje množstvo symfonických a vokálno-inštrumentálnych diel, koncertantných skladieb a komornej hudby. Husľový koncert In tempus praesens v premiére uviedla nemecká virtuózka Anne-Sophie Mutter po boku Berlínskych filharmonikov pod taktovkou Simona Rattla v roku 2007.

V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii vychádzajúcej hviezdy – kalifornského husľového virtuóza Alexia Kenneyho, ktorý dielo v aktuálnej sezóne uvedie na viacerých koncertných pódiách, hneď vo februári opäť pod taktovkou Juraja Valčuhu s texaským Houston Symphony.
Na záver zaznie aj organ
V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii vychádzajúcej hviezdy – kalifornského husľového virtuóza Alexia Kenneyho, ktorý dielo v aktuálnej sezóne uvedie na viacerých koncertných pódiách, hneď vo februári opäť pod taktovkou Juraja Valčuhu s texaským Houston Symphony.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
*** Posledná aktualizácia: 2026-01-13 (teva)
