Novinky

Viedenský letný open air Film Festival pozýva na filmy, Leoša Janáčka i Lady Gaga

32. Film Festival auf dem Wiener Rathausplatz 2022, © stadt wien marketing, Theresa Wey

Prípravy na tohtoročný 33. ročník tradičného viedenského festivalu Film Festival finišujú. Usporiadatelia už zverejnili program, ktorý má teraz aj českú stopu. Tešiť sa môžete okrem filmu aj na hudobné predstavenia najrôznejších žánrov, ktoré ovládnu námestie pred viedenskou Radnicou. Podujatie sa koná v termíne od 1. júla až do 3. septembra 2023 každý deň. Predstavenia začínajú po súmraku, okolo 20. a 21. hodiny. Festival je dostupný široké verejnosti a vstup je zdarma.

Presne začiatkom júla sa námestie pred viedenskou radnicou Rathausplatz opäť premení na dejisko kultúrneho a kulinárského festivalu Film Festival. Podľa Viedne sa jedná o najväčší festival svojho druhu v Európe. Obľúbenú kultúrnu akciu budú môcť navštíviť statisíce návštevníkov z Viedne, Rakúska i celého sveta. Tá sa v centre rakúskej metropoly koná v termíne od 1. júla až do 3. septembra už po 33. raz. Film Festival vo Viedni okrem filmov prináša zážitky, ktoré uspokoja návštevníkov naprieč generáciami, a opantajú aj ich zmysly. K slovu dostane aj hudba. I tento rok pripravili organizátori bohatý program plný predstavení najrôznejších žánrov – pop, opera, jazz či muzikál. Každý návštevník si v programe počas 65 festivalových dní nájde niečo podľa svojho hudobného vkusu.

Film Festival prinesie aj atraktívne operné i baletné tituly

Vďaka úspešnému partnerstvu s Viedenskou štátnou operou sa aj v tomto roku do programu dostali slávne operné i baletné predstavenia. Fanúšikov opery čaká aj spomínaná česká stopa. Počas festivalu si budú môcť pozrieť celkom deväť špičkových inscenácií, napríklad opery Tosca a Bohéma Giacoma Pucciniho s Annou Netrebko. Pozrú si tiež Falstaffa a Traviatu Giuseppe Verdiho, Eugena Onegina Petra Iljiča Čajkovského alebo Fausta Charlesa Gounoda. Milovníkom baletu festival ponúka osvedčenú klasiku v podobe Čajkovského Labutieho jazera či moderné tanečné diela. Spoluprácu s divadlami Vereinigte Bühnen Wien korunuje v programe práve česká stopa. Festival predstaví viedenské spracovanie opery Leoša Janáčka Príhody líšky Bystroušky, ktorú v minulom roku naštudoval režisér Stefan Herheim. Nabitý hudobný program, ktorý sa odohráva pod holým nebom, otvorí Mozartova opera Čarovná flauta. Hlavný program letného festivalu doplnia i sprievodné podujatia – predovšetkým Detský operný festival. 

Naprieč žánrami

Na svoje si ale prídu aj hudobní nadšenci, ktorí neholdujú vážnej hudbe. Leto v centre Viedne prezvučí hudba svetových hviezd. Medzi nimi sa môžete tešiť na vystúpenia víťaza ceny Grammy Gregoryho Portera, popovej hviezdy Rity Ory, poprockovej skupiny One Republic či autora aktuálneho hitu Unholy Sama Smithe. Nebudú chýbať ani stálice svetovej hudobnej scény ako Sting, Black Eyed Peas alebo Lady Gaga.

32. Film Festival auf dem Wiener Rathausplatz 2022, © stadt wien marketing, Theresa Wey
Takto vyzeral 32. Film Festival na viedenskom Rathausplatz 2022. Foto: stadt wien marketing, Theresa Wey

I v znamení výročí a klimatických zmien

Festival si slávnostne pripomenie tiež niekoľko významných míľnikov. K 50. výročiu vydania legendárneho albumu The Dark Side of The Moon uvedie koncert skupiny Pink Floyd. Ako spomienku na rakúskeho speváka Falca, od úmrtia ktorého tento rok uplynie 25 rokov. Festival uvedie jeho koncert za sprievodu orchestru. Zároveň má tohtoročné vydanie festivalu aj ďalší tematický presah, a to všadeprítomné dopady zmeny klímy. Stále viac umelcov totiž na klimatickú krízu reaguje pomocou hudby a svojimi dielami upozorňuje na pálčivé problémy spojené s premenou životného prostredia.

Die Gastronomie des 32. Film Festival auf dem Wiener Rathausplatz 2022
Súčasťou festivalu sú aj gastronomické zážitky. Foto: stadt wien marketing, Theresa Wey

Viedenské letné večery Film Festivalu spríjemnia i gastronomické zážitky. Vedľa hudobnej produkcie čaká milovníkov hudby aj široká ponuka občerstvenia. Návštevníci ochutnajú  pokrmy svetovej kuchyne z celkom 26 rôznych gastronomických podnikov, ktoré pre nich budú variť vždy v čase od 11 do 24 hodiny. Viac informácií nájdete TU.

TS, Medzinárodná kancelária mesta Viedne v Prahe, www.viennaoffices.cz

Foto: stadt wien marketing, Theresa Wey

Zdroj: Medzinárodná kancelária mesta Viedne v Prahe

Preklad do slovenčiny: Silvia Mária Petrovitsová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Kateřina Kuklíková, Medzinárodná kancelária mesta Viedne v Prahe 

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »