Vianočný koncert ŠKO bude slávnostný, no online

SKO

Po celom svete sa nesmiernej obľube tešia koncerty v predvianočnom čase. No už druhý rok pre pandémiu práve v predvianočnom čase sú hľadiská sál koncertných domov na Slovensku bez publika. Mnohé koncertné domy si pre svojich priaznivcov pripravili online koncerty, a tak bez skvelej hudby úplne nezostávame. Jedným z nich je aj Štátny komorný orchester (ŠKO) v Žiline. Vianočný koncert Štátneho komorného orchestra bude v slávnostnej atmosfére, no online.

Pre svojich priaznivcov si pripravil na 22. decembra 2021 o 19:00 hod. online koncert so zaujímavým programom. Orchester pod taktovkou britského hosťa – dirigenta Simona Chalka bude sprevádzať štvoricu sólistov. V tejto úlohe sa predstaví sopranistka Michaela Kubištelová, huslista a koncertný majster ŠKO Jesse Reis, huslistka a zástupkyňa koncertného majstra ŠKO Mária Sršňová a čembalista Peter Guľas.

Vianočný koncert ŠKO s magickou dramaturgiou. Chýbať nebude ani Tichá noc

SKO Vianocny koncert

Dramaturgia koncertu je veľmi magická.  Na úvod zaznie Koncert a mol pre 2 huslí, sláčiky a basso continuo op. 3 č. 8 RV 522 skladateľského génia Antonia Vivaldiho. Nebude chýbať ani ária Morgany  „Tornami a vagheggiar“ z opery Alcina od Georga Friedricha Händela či Koncert d mol BWV 1052 pre čembalo a sláčiky ďalšieho barokového velikána Johanna Sebastiana Bacha.

Program koncertu sa prehúpne do ďalšieho storočia. V podaní sopranistky nás čaká Modlitba Desdemony „Ave Maria“ z Verdiho opery Otello. Vianočnú atmosféru navodí Piotr Iljič Čajkovskij s jeho dielom Vianoce – December z cyklu Ročné doby, Cantique de Noël Adolphea Charlesa Adama a Slight Ride Leroya Andersona. Čo by však boli Vianoce bez Tichej noci Franza Grubera? Tá sa bude niesť záverom koncertu. Zaznie v úprave Adriana Harvana. Je sa skrátka na čo tešiť.

Vianočný koncert ŠKO bude na Youtube i Facebooku

Vianočný live stream koncert sa zdarma uskutoční v stredu 22. decembra 2021 o 19:00 hod. na Facebooku a YouTube kanáli žilinského Štátneho komorného orchestra.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »