Novinky

Trenčín bude európskym hlavným mestom 2026

Európske hlavné mesto kultúry, Trenčín 2026

Tento rok sa titulom európskeho hlavného mesta kultúry nepýši žiadne mesto. Prvý raz v dejinách celého projektu. No vie sa už, kto ním bude v roku 2026. Titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 získalo pred pár dňami mesto Matúša Čáka – Trenčín.

Stať sa ním láka mnohé európske mestá. Každý rok sú to iné. Slovensko malo svoju premiéru v roku 2013, kedy sa európskym hlavným mestom kultúry stála metropola východu – Košice. Pred pár dňami sme sa dozvedeli skvelú správu! V roku 2026 to okrem fínskeho Oulu bude práve mesto Trenčín.

Tradičné podujatie s veľkým ohlasom i zaujímavou odmenou

Medzinárodný projekt Európske hlavné mesto kultúry sa teší celoeurópskemu ohlasu a povesti jedného z najvýznamnejších projektov Európskej únie už niekoľko rokov. V roku 1985 jeho vznik iniciovala grécka ministerka kultúry Melina Mercouriová. Tradične prináša so sebou pre víťazné mesto ovenčené týmto titulom mnohé pozitíva i nové príležitosti. Nielenže zdôrazňuje význam mesta ako centra kultúrneho života. Prináša mu i príležitosti ďalšieho rozvoja kultúrneho, spoločenského a ekonomického života.  Má dopad na zlepšenie cestovného ruchu a zlepšuje kvalitu života tamojších obyvateľov i možnosti pre jeho návštevníkov. Podujatie tiež pomáha posilňovať spolupatričnosť a podporuje kultúrnu diverzitu Európy. So získaním titulu je spojená aj finančná cena 1,5 milióna eur, ktorú získa víťazné mesto po naplnení svojho projektu. Udeľuje sa na počesť iniciátorky projektu a gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouriovej.

O titul sa môže uchádzať každé európske mesto

O tento titul i pozíciu hostiteľa podujatia v tom-ktorom roku sa môžu uchádzať nielen mestá štátov EÚ, kandidátskych krajín EÚ ale aj mesta členských štátov Európskeho združenia voľného obchodu, ktoré sú zapojené do programu Kreatívna Európa. Každý rok sa udeľuje víťaznej dvojici či trojici európskych miest.

Tento rok sa titulom nepýši nik

V uplynulom roku 2020 boli nositeľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry chorvátska Rijeka a írsky Galway.  Druhý pandemický rok si našiel svoju obeť. Po prvý raz v dejinách projektu nemá Európa hlavné mesto kultúry 2021. No budúcoročných nositeľov titulu už poznáme. Budú to litovský Kaunas, luxemburský Esch-sur-Alzette a srbský Novi Sad.

Rozhodovalo sa už o roku 2026

Pred pár dňami sa už rozhodlo o európskom hlavnom meste kultúry roka 2026. Z našich miest sa o tento titul uchádzalo osem slovenských miest (Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina). Do finále postúpili  tri – Trenčín, Nitra a Žilina. Vypočutie finalistov s prezentáciou projektov sa realizovalo vo štvrtok a piatok minulý týždeň. Rozhodnutie medzinárodnej komisie tlmočilo Ministerstvo kultúry SR v sobotu počas živého streamu na svojom facebookovom profile. Stal sa ním Trenčín. S akým projektom uspel sa dočítate TU.

Európske hlavné mesto kultúry, Trenčín 2026
Vyhlásenie Trenčína za európske mesto kultúry 2026. Zdroj: Ministerstvo kultúry SR / Livestream

Aké sú očakávania od Trenčína v roku 2026?

Od víťazného mesta sa očakáva do programu zapojiť mladých ľudí, dobrovoľníkov, znevýhodnené osoby a minority. Do stratégie kultúrneho programu v roku 2026  a umeleckej vízie musí Trenčín miestne kultúrne dedičstvo a tradičné formy umenia skombinovať s novými, inovačnými a experimentálnymi prejavmi. Realizátori projektu nemôžu zabudnúť  na prepojenie stratégie rozvoja publika so vzdelávaním a účasťou škôl.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »