Novinky

Novoročný koncert ŠFK bude hviezdny a chytľavý

SfK-novorocnystream

Prelom nového a starého roka nesie v sebe éterično. Spomíname, bilancujeme, hodnotíme, smútime, radujeme sa i snívame. Je to čas očakávania i predsavzatí. A tradične ho sprevádzajú novoročné koncerty. Veď čo je vhodnejšie než hudba, kráľovná krásna, nositeľka i most palety emócií? Možnosť vychutnať si slávnostnú chvíľu prináša aj Novoročný koncert Štátnej filharmónie Košice (ŠfK). Bude v živom streame, s lákavým programom a hviezdnymi sólistami.

Po úspechu prvého priameho prenosu z Vianočného koncertu (písali sme o tom TU) chystá Štátna filharmónia Košice (ŠfK) v rovnakom duchu aj Novoročný koncert ŠfK. Jeho priamy prenos  sa uskutoční na Nový rok – v sobotu 1. januára 2022 o 19:00 na Facebooku a YouTube kanáli Štátnej filharmónie Košice. A opäť bude dostupný počas ďalších 24 hodín.

ŠfK a šéfdirigent Robert Jindra

Košický Dom umenia privíta svetové hviezdy

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Pod vedením šéfdirigenta ŠfK Roberta Jindru a v doprovode košických filharmonikov prinesú priamo do našich obývačiek klasické umenie sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík.

Jsem velice šťastný, že s košickou filharmonií vystoupíme společně s takovými výjimečnými osobnostmi jako je Adriana Kučerová a Pavol Bršlík. Setkání s nimi je pro mě vždy nejen uměleckým zážitkem, ale také i nádhernou osobní radostí.“

Robert Jindra

Novoročný koncert ŠfK sa ponesie v duchu optimizmu a veselosti

Program Novoročného koncertu ŠfK bližšie približuje šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra:

„Dramaturgie Novoročního koncertu se většinou nese v duchu „lehčího“ žánru, abychom tak do Nového roku mohli vstoupit naplněni optimismem a veselou myslí. Ne jinak tomu bude i u nás v Státní filharmonii v Košicích. Jsem velice rád, že si budeme moci společně s mými kolegy v orchestru zahrát repertoár, který se v symfonických řadách příliš nevyskytují. Vzhledem k tomu, že opereta se těší stále velké divácké oblibě a tento kraj zůstává s tímto žánrem spojený, rozhodli jsme se vykročit při našem koncertu tímto směrem. Zazní například jedno z mých nejoblíbenějších operetních děl – Lehárova Země úsměvů. Toto dílo zůstává stálicí i velkých operních domů a její hudbu považuji za jednu z nejbarevnějších a nejefektnějších v daném žánru vůbec. Další jména jako von Suppé, Kálmán není třeba příliš představovat. Dále pak zazní ukázky z legendárního muzikálu Leonarda Bernsteina West Side Story. Neodmyslitelnou součástí takového koncertu je, po vzoru tradičních Novoročních koncertů Vídeňského Musikvereinu, i slavný valčík Na krásně modrém Dunaji.“

Na vlnách operiet či West Side Story

Večer sa teda ponesie na chytľavých melódiách. Otvorí ho známa opereta Franza Lehára  Zem úsmevov. Vypočujeme si jej predohru, vstupnú pieseň Lízy z 1. dejstva, áriu Sou-Chonga  Von Apfelblüten einen Kranz  z 1. dejstva či finále 1 dejstva Wir sind allein. Chýbať nebude  ani predohra k operete Ľahká kavaléria Franza von Suppé či ária Mistra X Zwei Märchenaugen X z I. dejstva operety Cirkusová princezná Emmericha Kálmána. Potom sa program vráti opäť k Lehárovi. Zaznie aj známa Vilja Lied či duet Lippen schweigen z 3. dejstva jeho operety Veselá vdova.

ŠfK: Adriana Kučerová, Pavol Bršlík
Zdroj: ŠfK, Pascal Albandopulos

Svoje miesto tu bude mať aj  West Side Story Leonarda Bernsteina. Mimochodom, v podaní sólistov Novoročného koncertu ŠfK  – Adriany Kučerovej a Pavla Bršlíka – zaznel tento muzikál (hoci nie celý) na bratislavskom festivale Viva Musica! v roku 2018. Uviedli ho vtedy pri príležitosti storočnice amerického hudobného skladateľa, klaviristu a dirigenta Leonarda Bernsteina.

Chýbať nebude ani známy valčík, Radetzkého pochod či hudobný prípitok

Ako spomenul šéfdirigent ŠfK, v dramaturgii novoročného koncertu nebude chýbať ani publikum strhujúci Radeckého pochod Johanna Straussa st. či valčík Johanna Straussa ml. Na krásnom modrom Dunaji. A čo by to bolo za sviatočný deň Nového roka, ak by chýbal prípitok? Ten hudobný sa nám dostane vďaka duetu Violetty Valéry s Alfredom Germontom – Libiamo ne´lieti calici z 1. dejstva opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Dvojica sólistov Novoročného koncertu ŠfK v titulných úlohách tejto Verdiho opery žiari na doskách Opery SND. A práve v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta ŠfK Róberta Jindru.

Chýba umelcom publikum? Pripravujú sa ináč na stream?

Hoci sa pre pandemickú situáciu koná koncert bez publika, nepôjde zo záznamu, ale naživo. Zaujíma vás, či je náročnejšie hrať pred publikom a ako sa pripravujú na živý stream? Ako túto situáciu vnímajú hudobníci? Aké želanie má do nového roka 2022 ich šéfdirigent? Aj na to sa Roberta Jindru spýtala PR manažérka ŠfK Lucia Radzová.

ŠfK a šéfdirigent Robert Jindra

Hoci sa koncert uskutoční bez publika, nepôjde zo záznamu, ale naživo. Aj tentoraz budú mať hráči len jediný neopakovateľný okamih, aby zo seba dostali maximálny výkon. Pripravujete sa na priamy prenos inak, než na bežný koncert?

  • “Já se domnívám, že mezi live streamem a živým koncertem co se přípravy týče rozdíl není. Všichni musíme vždy dbát o stoprocentní nasazení i výkon. Možná dokonce hrát přímý přenos je ještě více náročnější na soustředění a detaily. Mikrofony jsou neúprosné a každá chybička je slyšet a neschováme ji ani za atmosféru v sále při koncertu s diváky. Jediný a naprosto zásadní rozdíl vnímám v tom, že pokud hrajeme bez publika, neozve se potlesk, jen „dobrý berem“. Věřte, že ten pocit prázdna je pro hudebníky velmi frustrující. Žádný ani sebedokonalejší stream nikdy nemůže nahradit ten nenahraditelný pocit v sále při živém koncertě či představení. Vždy jsem potlesk publika bral jako samozřejmost. Poslední dva roky ukázali, jak nenahraditelný a vzácný pocit to je. Je třeba si ho vážit!“

Čo by ste zaželali orchestru ŠfK a jeho publiku do nového roka 2022?

  • „Rád bych všem našim divákům, drahým kolegům (nejen) našeho orchestru i celému našemu týmu popřál především hodně zdraví, aby rok 2022 přinesl nejen pocit radosti a štěstí, ale především, abychom mohli opět „volně dýchat“, pravidelně se vídat při našich koncertech a mohli živě zprostředkovávat publiku hudbu a umění bez omezení. Věřte, že nám umělcům moc chybíte a váš potlesk je pro nás ta největší odměna!“

Redakciu informovala PR manažérka ŠfK Lucia Radzová a správu o zopár informácií rozšírila Silvia Mária Petrovitsová.

Fotografie: Miriama Fenciková / ŠfK

One thought on “Novoročný koncert ŠFK bude hviezdny a chytľavý”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »