Novinky

Naše tipy za kultúrou na týždeň od 25.7.2022

Naše tipy za kultúrou od 25.7.

Aj počas letných prázdnin žije Slovensko kultúrou. Inak tomu nie je ani počas týždňa od pondelka 25. júla. I tentokrát sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých tipov kam za kultúrou.

Cez prázdniny je v divadelných sálach a koncertných sieňach takmer hrobové ticho. Slovensko však žije bohatým programom. Od festivalov, cez výstavy, koncerty i predstavenia. Čo prináša týždeň od pondelka 25. júla? Máme pre vás niekoľko divadelných, no dominujú najmä viaceré koncertné tipy naprieč žánrami. Toto sú naše tipy za kultúrou!

Pocta Shakespearovi na Hrade

Priaznivcov klasickej drámy iste potešia Letné shakespearovské slávnosti 2022, ktoré na Bratislavskom hrade pokračujú. Po hre Dvaja páni z Verony štafetu prevzala najkratšia dramatikova hra KOMÉDIA OMYLOV.

Fraška o dvoch súrodeneckých dvojiciach – identických dvojčatách – ponúka nielen závratné tempo zvratov a zábavu, ale aj dômyselnú hru s protikladmi a paradoxami, ktorú autor vždy skvelo ovládal. Rozvinul v nej aj brilantnú úvahu o vzťahoch muža a ženy, o význame ich lásky a úcty. V inscenácii režiséra Romana Poláka v dňoch 26. až 29. júla vystúpi zostava Gregor Hološka, Robert Roth, Martin Šalacha a ďalší.

Shakespeariáda vrcholí s magickou Búrkou

Nedeľa 31. júla a pondelok 1.8.2022 však už na LSS 2022 bude patriť inej Shakespearovej hre – BOUŘE.  Magickú komédiu na Bratislavskom hrade uvedú v inscenácii režijného tandemu SKUTR – Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Nadväzujú tak na ich úspešné naštudovanie inscenácie Sen noci svätojánskej. Pre tvorbu tejto dvojice je typická imaginácia, obrazotvornosť, pohyb, muzikálnosť aj poézia slova. Čo môže spôsobiť stroskotanie jednej lode? Koľko strastí a trápenia sa na neznámom ostrove, koľko koncov starého života a koľko nových začiatkov! A koľko zázrakov! Ale čo keď to stroskotanie bolo len snom, akýmsi magickým preludom? Najkrajšia neskoršia hra autora, v ktorej sa objavujú témy a motívy, ktoré alžbetínskeho dramatika zaujímali celý život: veľká láska, intrigy, pomsta či odpustenie. Ale aj téma ilúzie, skutočnosti a plynutia času.

Hrad Červený Kameň ožije čarodejníckymi procesmi

SNM-Múzeum Červený Kameň v spolupráci s divadlom Tropos pripravuje v sobotu 30. júla 2022 divadelné predstavenie FELČIARKA – svet za bylinkami. Divadelná hra priblíži divákom prostredníctvom netradičného spojenia historickú dobu 17. storočia. Témou divadelnej hry sú čarodejnícke procesy, ktoré neblaho preslávili obdobie baroka. Väčšinu obžalovaných predstavovali ženy vyhnané na okraj spoločnosti ako liečiteľky, bylinkárky, pôrodné baby, či dobovým jazykom, felčiarky. Stačil okamih, v ktorom sa stretol dostatok vypočítavosti, závisti či hnevu a zo ženy poskytujúcej pomoc sa ľahko stal symbol hriechu a strachu spoločnosti. Predstavenie sa za večer odohrá trikrát, začiatok predstavenia je o 18:00, 19:30 a 21:00 hod.

Objav Rádiohláv u Zichyho

Mladí umelci sú nám blízki. Jeden koncertný tip tohto druhu máme pre Bratislavu. Piatok 29. júla 2022 ovládne Nádvorie Zichyho paláca mladá speváčka Tamara Kramar pôvodom z Bratislavy. Tá momentálne žije v anglickom Brightone. Jej kariéra sa rozbehla počas pandémie niekoľkými spoluprácami so slovenskými ale aj zahraničnými interpretmi, na čo v lete 2021 nadviazala svojim debutovým singlom So Sweet. Zaň získala aj sošku Radio_Head Awards v kategórii Objav Roka.

Tamara Kramar / Rádiohlavy 2021 / SOZA
Tamara Kramar získala aj Cenu SOZA. Foto: RTVS / livestream

Inšpirovaná neo-soulom, jazzom a modernou Londýnskou undergroundovou scénou, Tamara Kramar spolu s kapelou prináša na stage groove, úprimnú emóciu a dobrú náladu v podobe vlastných a po svojom prevzatých piesní.

Redakčný tip kam za kultúrou: Slovenský folklór oživí Lúčnica v Šuranoch

Krásu slovenského folklóru zažijete v Šuranoch. Umelecký súbor Lúčnica predstavujúci vrchol slovenského folklóru a tanečného umenia, nositeľ najvyšších domácich a zahraničných ocenení sa s programom “Z tvorby prof. Štefana Nosáľa” predstaví v šuranskom amfiteátri v nedeľu 31. júla 2022. Špeciálnym hosťom bude Vojta Nedvěd s kapelou. Vstupenky zakúpite TU.

Niečo pre fajnšmekrov v Nitre. Večer v znamení ročných období

Priaznivcov klasickej hudby na západnom Slovensku iste poteší koncert Nitrianskeho komorného orchestra ZOE. Svätoplukovo námestie v Nitre sa v piatok 29. júla 2022 o 19:30 hod. stane svedkom putovania naprieč štvoricou ročných období. Spoznáte to, ako ich vnímal barokový velikán v Benátkach i kráľ argentínskeho tango nuevo vo vzdialenom Buenos Aires. Sólisticky sa v náročných – virtuozitou prekypujúcich partoch predstavia huslista Juraj Tomka a violončelista Andrej Gál.

So Zuzanou Smatanovou i Gladiátorom

Na západnom Slovensku, kde máme pre vás dva zaujímavé tipy, ešte zostaneme. Zuzana Smatanová mieri do Piešťan. Stane sa tak už vo štvrtok 28.7.2022 večer. Dejiskom jej koncertu bude v Eko Park Piešťany. Ďalším tipom je tip na koncert Gladiátor a Peter Bič projekt v Oponiciach. V nedeľu 31.7.2022 sa jeho dejiskom stane apponyiovská kaštieľ Chateau Apponyi.

Redakčný tip kam za kultúrou sa nesie aj v znamení organa

Pre priaznivcov organovej hudby máme celkom tri inšpiratívne tipy – zavše organové festivaly. Rozozvučia nielen historické nástroje, ale aj tie novšie. Naše putovanie za organovými recitálmi štartujeme v hlavnom meste.

Pocta Bachovi v Katedrále sv. Martina

V Bratislave začína 28. júla XIII. ročník medzinárodného festivalu KATEDRÁLNY ORGANOVÝ FESTIVAL BRATISLAVA. Koná sa pod záštitou bratislavského arcibiskupa – metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského. Otvárací koncert so začiatkom 19.30 hod. v svätomartinskej Katedrále venujú organizátori pocte Bachovi. Na koncerte s názvom HOMMAGE A BACH sa predstavia BRATISLAVA TROMBONE QUARTET a nemecký organista CHRISTIAN-MARKUS RAISER. Zaznie program s dielami skladateľov ako T. Tallis, N. de Grigny, A. Gabrieli, J. S. Bach, J. Haydn, F. Liszt, R. Schumann, Ch. M. Widor. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Stará hudba v Čunove

Ak ste z okolia Bratislavy, tak máme tip aj pre nedeľu 31.7. večer. V Rímskokatolíckom farskom kostole sv. Michala Archanjela v bratislavskom Čunove sa koná záverečný koncert festivalu Slovenské historické organy v edícii Slovak Historic Organs in Pressburg. Myšlienkou festivalu je poukázať na vzácne historické organy v hlavnom meste SR. Záverečný festivalová bodka prinesie zaujímavé spojenie starej hudby. Po boku špecializovaného súboru na interpretáciu starej hudby Il cuore barocco zažijete spojenie s organovým umením Vladimíra Kopca.

"Na pamiatku otca" s talianskym organistom

Ďalší tip z tohto súdka máme pre vás v Kremnici, kde aj tento týždeň pokračuje Kremnický hradný organ. V sobotu 30. júla odohrá v Chráme sv. Kataríny svoj recitál taliansky organista Gianluca Libertucci. V programe “Na pamiatku otca” zaznejú diela J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdyho, M.E. Bossiho a ďalších.

IMT SMILE oslavuje 30 rokov s letným turné po Slovensku. Mieri do Východnej

Na strednom Slovensku zostávame. Kapela IMT Smile oslavuje 30 rokov od svojho založenia.  Dnes už sú hudobnou stálicou, ktorej hity si na koncertoch spoločne spievajú tisíce ľudí.

Výročie kapela oslávi na koncertoch Summer Tour 2022, počas ktorej navštevuje viacero slovenských miest. Jednou zo zastávok je aj Amfiteáter vo Východnej.  Stane sa tak v sobotu 30.07.2022.

Za jazzom na Liptov

Máte radi jazz? Naším tipom pre priaznivcov tohto žánru sú koncerty Mikulášskeho jazzového festivalu.  Liptovský Mikuláš ovládne 29. až 31. júla 2022 už v poradí 18. festivalový ročník. Na návštevníkov čaká pestrý program. Ten prinesie vystúpenia 9 kapiel, workshopy, súťaže o jazzové albumy a festivalový merchandise.

Medzi hosťami budú Radovan Tariška, Cubanos, Mattia Müller, GolnarMahan triom, Júlia Kozáková či Lenka Gálisová Quartet. Účinkovať budú tiež zoskupenia ako SOLE či Big Band VOŠ KJJ Milana Svobodu. Tešiť sa môžete aj na Beatu HlavenkovúKapelou Snů. Svoj koncert bude mať na Liptove aj aktuálna jazzová držiteľka Ceny Anděl 2021 – Nikol Bóková so svojím zoskupením (viac TU).

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022

Hosťom festivalu bude taktiež aj aktuálny držiteľ Rádiohláv v kategórii jazz Lukáš Oravec so svojím kvartetom a hosťom Tonym Lakatosom. V programe aktuálneho ročníka festivalu nebude chýbať ani neskoro večerné jam sessions v jazzovom bare od Liptovaru.

Kam za kultúrou v Košiciach?

Skvelý hudobný zážitok prinesie na tohtoročnom Lete v Kulturparku aj slovenská speváčka a skladateľka Lucia Gibarti so svojim funkovým zoskupením. Na jej vystúpenie pred kaviarňou Papa môžete prísť 28. júla 2022 o 18:00 hod. Sprevádzať ju bude na klávesoch Tomáš Ferko/Rasťo Boroš, na bicie Dano Urban, basgitary sa zhostí Martin ,,Miťo“ Samuely a gitaristom je Rado Šulek. Formácia spája žánre ako funky, pop, soul a R&B. Bohatý repertoár známych svetových hitov aj vlastnej sviežej tvorby oslovuje všetky vekové kategórie. Lucia je známa aj z pôsobenia v kapele Hrdza, s ktorou naspievala titulnú pieseň k filmu Sviňa Slovensko moje, otčina moja.

Na sólovej dráhe debutovala anglickou piesňou Winner. Ďalšie vlastné hudobné počiny však už ponúkla v rodnom jazyku. Aktuálne v rámci sólového projektu vydala prostredníctvom videoklipu už štvrtú slovenskú skladbu Mesiac nad horou (ako sme o tom informovali TU). Pripravuje nové piesne, skladá nové texty a s kapelou postupne nahrávajú nové skladby na pripravovaný album.

Filmová hudba poteší Košičanov

Klavírne improvizácie virtuóza Richarda Rikkona sú liečivým balzamom na dušu. Jeho fenomenálne vystúpenia zakaždým uchvátia, pohladia, povznesú, upokoja a očaria. Tento týždeň zavíta do Košíc v rámci Leta v Kulturparku nebude chýbať. Užiť si fantastický večer filmovej hudby v podaní skvelého klaviristu si môžu záujemcovia 29. júla 2022 o 19:00 hod.

Veríme, že ste sa nechali inšpirovať. Ak máte svoje tipy, neváhajte a kontaktujte nás.

Zdroj: TS a programy kultúrnych ustanovizní

(red)

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »