Novinky

Kultúra v prvý marcový týždeň s posolstvom mieru

Kam za kultúrou v prvý marcový týždeň

Je tu nový týždeň i nový mesiac. Hoci by sme sa mali tešiť uvoľneniam a prístupnosti kultúry pre všetkých, spoločnosť ovláda pocit zármutku, obáv i spolupatričnosti s našimi ukrajinskými susedmi. Kultúrne podujatia sú tu aj v prvý marcový týždeň a nesú v sebe aj posolstvo bratstva a mieru.

Túžbu po mieri a odpor voči akejkoľvek agresii pociťujeme všetci.  Podporu ukrajinskému ľudu reflektujú aj kultúrne inštitúcie a umelci. Koncerty i predstavenia už počas víkendu mnohí venovali práve pomoci Ukrajine či prejavovali ňou solidaritu Ukrajinkám a Ukrajincom. A tak tomu bude aj tento týždeň. Tu je prehľadový výber zaujímavých podujatí, ktoré prináša prvý marcový týždeň.

Silné posolstvo mieru zaznieva z Košíc

Prvý marcový týždeň prináša mnoho zaujímavých podujatí, koncertov a predstavení. Opäť začíname na východnom Slovensku. Štátne divadlo Košice svoju symbolickú modlitbu za Ukrajinu a mier vo svete vyjadruje predstavením Verdiho opery NABUCCO. Stane sa tak už dnes, v pondelok 28.2.2022. Táto opera nesie v sebe silné posolstvo. Volá po slobode Hebrejov živoriacich v Nebukadnesarovom – babylonskom otroctve. Slávny zbor Va pensiero dostáva opäť raz silný politicko-spoločenský náboj a nesie svoj aktualizovaný odkaz pre dnešok…. Pred predstavením zaznie štátna hymna Ukrajiny v podaní sólistov, manželov Myroslavy Havryliuk a Maksyma Kutsenka, ako aj Zboru a Orchestra Opery Štátneho divadla Košice.

Kam za kultúrou v prvý marcový týždeň? Nabucco v ŠDKE
Inscenácia opery Nabucco v ŠDKE. Zdroj: ŠDKE

Vo štvrtok 3.3.2022 sa v Štátnej filharmónii Košice môžete tešiť na koncert SUCHOŇ – MAHLER – SCHUMANN. Po boku košických filharmonikov a pod taktovkou dirigenta mimoriadnych kvalít, Olivera Dohnányiho, sa predstaví renomovaný slovenský barytonista Aleš Jenis.  Koncertná dramaturgia ponúka emóciami dýchajúce, intímne diela plné inštrumentálnej farebnosti a v podmanivej zvukovej atmosfére.

Nedeľa so slovenským svätcom v pekle 20. storočia

Divadlo VIOLA Prešov pripravuje na nedeľu (6.3.2022) zaujímavé predstavenie. Inscenácia na motívy románu Vincenta Šikulu, UDRI PASTIERA nám prináša fragmenty zo života blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča. Posledné, no nedokončené dielo tohto slovenského prozaika doplnil o ďalšie materiály režisér a autor dramatizácie Kamil Žiška. Cieľom bolo, aby čo najkomplexnejšie vykreslil život dnes už blahoslaveného biskupa Gojdiča. Vincent Šikula v inscenácii Udri pastiera putuje ako učeň s majstrom Gojdičom peklom 20. storočia. V hudobno-obrazovej kompozícii inscenácie sa nanovo konfrontujú Šikulove náčrty Gojdičovho života. Hudbu zložil minuloročný laureát Radio_ Head Awards v žánrovej kategórii klasická hudba, Lukáš Borzík. Herecky sa predstavia Eugen Libezňuk, Miroslav Bodoki a Peter Biž.

Kam s deťmi v prvý marcový týždeň? V nedeľu do Divadla Jonáša Záborského

O 15:00 a 17:00 hod. si na svoje prídu v Divadle Jonáša Záborského deti. „Oprášili“ známu rozprávku bratov Grimmovcov a uvádzajú ju 6.3.2022 v obnovenej premiére. Známa rozprávka bratov Grimmovcov bude celkom iná. Na predstavení MEDOVNÍKOVÝ DOMČEK  zistíte, ako žiak Florián poplietol známy rozprávkový príbeh.

Ženský zákon si vychutnáte vo Zvolene

Teraz sa vydáme na stredné Slovensko. Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského minulý týždeň v premiére uviedlo ŽENSKÝ ZÁKON. Slovenská komédia o ženskej tvrdohlavosti, ktorá nezmieriteľne rozháda dve blízke rodiny je divadelným klenotom viacerých súborov. Povinné čítanie sa na doskách zvolenského divadla uviedlo v troch rôznych inscenačných uchopeniach. Štvrté naštudovanie originálne kombinuje moderné s tradičným.  S tímom ho naštudoval umelecký šéf divadla Peter Palik.  Kostýmy dýchajú inšpiráciami folklórom no nesú aj detaily, korešpondujúce s celkovým konceptom. Známy dej prifarbuje aj scénická hudba Martina Geišberga. Toto predstavenie rozhodne stojí za návštevu!  Najbližšie sa známy príbeh rozohrá už v utorok 1.3.2022.

Kam za kultúrou v prvý marcový týždeň? Ženský zákon vo Zvolene
Ženský zákon. Zdroj: DJGT Zvolen

Prvý marcový týždeň prináša aj Sen noci svätojánskej

Ďalší top titul divadelnej literatúry ponúka aj Slovenské komorné divadlo Martin. Opäť zaradilo do svojho programu inscenáciu  SEN NOCI SVÄTOJÁNSKEJ.  Jej premiéry sme sa naproti plánom dočkali až vo februári. Na jednu z jej repríz môžeme zájsť už tento piatok 4.3.2022.

Banská Bystrica s Favoritkou v premiérovom duchu

Banskobystrická Štátna opera sa v piatok a sobotu zaodeje do gala šatu. V premiére uvedie novú produkciu opery Gaetana Donizettiho FAVORITKA. Napísal ju v 1. polovici 19. storočia. Belcantová opera mimoriadnych kvalít prináša stret európskej kresťanskej a islamskej arabskej kultúry, svetskej a cirkevnej moci. Do protipólov stáva záujmy a osudy jednotlivcov a štátu. Dej ranoromantickej talianskej opery v 4 dejstvách  sa odohráva v roku 1340 v Španielsku. Ústrednou postavou je reálna historická postava Leonory de Guzman, milenky kráľa Alfonza XI. Jej život dodnes obklopuje mnoho mýtov a aj preto sa stala vhodným dramatickým námetom opery. Leonora bola známa aktérka mnohých politických intríg, no napokon našla nezištnú lásku kláštorného novica Ferdinanda. Ten kvôli nej dokonca opustil mníšsky život. Leonora však naplno pocítila, že osudu kráľovej favoritky sa nedá len tak uniknúť…

Návrat po troch desaťročiach

K Favoritke sa banskobystrická opera vracia po troch dekádach. Návrat titulu na scénu spomalila i pandémia COVID-19. Belcantové opery upadli na konci 19. storočia do úzadia. O ich renesanciu na Slovensku sa v posledných desaťročiach zasluhuje práve Štátna opera v Banskej Bystrici. Režisérom banskobystrickej produkcie opery Favoritka je Pavol Viecha.  Pre režiséra ide o operný debut i premiérovú spoluprácu so Štátnou operou. Hudobne ju naštudoval  dirigent  Ján Procházka. Prvá a druhá premiéra Donizettiho Favoritky sa uskutočnia 4. a 5. marca 2022. Divákom sa predstavia Terézia Kružliaková, Jakub Pustina, Šimon Svitok, Ivan Zvarík, Katarína Procházková a Martin Gyimesi.

Žilina s mladými talentami

Štátny komorný orchester Žilina hostí vo štvrtok (3.3.2022) v Dome umenia mladé hviezdy. Koncert OD ROMANTIZMU PO SÚČASNOSŤ prináša zaujímavý program. Publikum si vypočuje Hebridy – predohru op. 26 Felixa Mendelssohn-Bartholdyho, Rokokové variácie pre violončelo a orchester Petra Iljiča Čajkovského či Suitu z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Po dlhšej dobe odznie v Žiline aj dielo Shadows Scale. Priamo ŠKO ho venovala mimoriadne úspešná slovenská skladateľka Ľubica Čekovská.

ŠKO Žilina vystúpi pod taktovkou  českého dirigenta Jiřího Rožňa. Nedávno debutoval na koncerte s mladým španielskym klaviristom v Slovenskej filharmónii. Finalista 2 prestížnych dirigentských súťaží sa na Slovensku predstavil už v roku 2017 na záverečnom koncerte festivalu Allegretto Žilina. Ako sólista večera sa predstaví po boku orchestra ŠKO Žilina violončelista Ján Bogdan. Viacnásobný laureát Medzinárodnej súťaže Talents for Europe je hosťujúcim členom Wiener Philharmoniker. V súčasnosti študuje na Hudobnej akadémii v Tel Avive.  

Mladí prinesú krásu klasickej hudby do Piešťan

Čo nám ponúkne západné Slovensko?

Veľká sála Domu umenia v Piešťanoch prináša v pondelok 28.2.2022 zaujímavý symfonický koncert mladých umelcov. Krásu klasickej hudby  do Piešťan prinesie Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení Bratislava  so sólistom – fagotistom Danielom Gončarovom pod taktovkou dirigenta a skladateľa Mariána Lejavu. Na programe sú Dve malé suity pre orchester Igora  Stravinského či Koncert pre fagot a orchester Jiřího Pauera. Zaznie aj Osudová symfónia Ludwiga van Beethovena. V rovnakom garde a so zhodným programom bude aj ich bratislavský koncert. Uskutoční sa na Popolcovú stredu (2.3.2022)  v Koncertnej sieni SF.

Bratislavský IKONIKON netradične

Vo štvrtok 3.3.2022 si priaznivci súčasného umenia prídu na svoje v Galérii Atelier XIII. Na návštevníkov čaká zaujímavá komentovaná prehliadka výstavy mladého slovenského výtvarníka Jakuba Rekena IKONIKON (o výstave informujeme TU). Výnimočný bude aj sprievodný program – turnaj v stolnom futbale. Je sa na čo tešiť (viac informácií TU)!

Kam za kultúrou v prvý marcový týždeň? / Ikonikon

Prvý marcový týždeň prináša SAXOPHOBIU

Saxofón sa k slovu dostane – netradične – na koncertoch klasickej hudby v rámci festivalu SAXOPHOBIA (písali sme o ňom TU). V sobotu 5.3.2022 sa o 19:00 hod. stane Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca dejiskom GALAKONCERTU MAJSTROV SAXOFÓNUNedeľa bude v tomto duchu pokračovať. KONCERT 60-ČLENNÉHO SAXOFÓNOVÉHO ORCHESTRA zaznie v Štúdiu 1 Slovenského rozhlasu.

Saxophobia - koncert lektorov 2019 / Kam za kultúrou
Galakoncertu majstrov saxofónu 2019. Zdroj: SAXOPHOBIA

Top 5 bratislavských divadelných tipov týždňa

Čo by to bol za redakčný výber zaujímavých podujatí, ak by sme vynechali bratislavské divadlá? Tento raz sa pozrieme na Novú scénu, GUnaGU a na SND. Ak milujete divadelnú klasiku, tak v utorok 1.3.2022 sa rozohrá na doskách Činohry SND známy príbeh SKROTENIA ZLEJ ŽENY vo vynikajúcom hereckom obsadení.

Kam za kultúrou v prvý marcový týždeň? Skrotenie zlej ženy v SND
Diana Mórová a Tomáš Maštalír v inscenácii Skrotenie zlej ženy. Zdroj: Filip Vančo, SND

V piatok (4.3.2022) pripravuje Opera SND inscenáciu  opery Antonína Dvořáka RUSALKAAk chcete zájsť v sobotu (5.3.2022) do divadla, môžete si vybrať balet DON QUIJOTE, oddychovku na Novej scéne či premiéru v bratislavskom divadle GUnaGU. GUnaGU prináša čiernu komédiu DIŠTANC (posledný film z Hollywoodu). Je to akási divadelná pocta katastrofickým filmom, plná nekorektného humoru a s najväčšími hviezdami. Pokiaľ nezbožňujete premiéry, tak choďte na Novú scénu. Oddýchnete si, zabavíte sa a načerpáte nových síl a optimizmu. Divadlo Nová scéna prináša situačnú komédiu s pesničkami AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI. Je o vtipnom prekáraní večne proti sebe stojacich svetov mužov a žien. Nahliadnime do sveta mužov plného humoru, prekvapivých zvratov a slávnych melódií v hľadisku Divadla Nová scéna! 

Milujete muzikál? Pôvodný slovenský muzikál v Divadle Nová scéna – VODA (A KRV) NAD VODOU s najslávnejšími hitmi skupiny Elán skvelo spríjemní nedeľný  podvečer.

Veríme, že ste si vybrali z kultúrnych chuťoviek tohto týždňa.

2 thoughts on “Kultúra v prvý marcový týždeň s posolstvom mieru

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »